Дълга серия от избори предстои в Египет - народът отново ще отиде до урните, за да гласува на парламентарни избори. Президентът Мохамед Морси насрочи датите, след като миналата година Върховният съд на страната разпусна долната камара на законодателния орган.
Изборите ще се проведат в четири фази - на 27 - 28 април, 15 - 16 май, 2 - 3 и 19 - 20 юни. Разделението се дължи на липса на достатъчно наблюдатели на процеса. Докато страната продължава да бъде в политическа въртележка, икономиката й все повече затъва.
Това е основното притеснение на анализаторите - дългият изборен процес ще изостри напрежението в страната и ще попречи на намирането на изход от кризата.
Президентът Мохамед Морси, представител на първата политическа сила - "Мюсюлманско братство", пое управлението през юни 2012 г. но не съумява да се справи със социалните и икономически проблеми.
За сметка на това Морси си даде извънредни правомощия, поставяйки се над съда, докато бъдат проведени изборите, но скандалният му декрет отново изведе египтяните на митичния площад "Тахрир" - люлката на египетската революция. По-късно държавният глава се отказа.
Миналия юли съдиите решиха, че долната камара на парламента не е избрана съгласно законовите изисквания. Горната камара, известна като Съвета „Шура", продължи да се събира. Тогава "Мюсюлманско братство" спечели 40% от гласовете, което отприщи слуховете,че страната поема курс към ислямизация.
Предишните избори бяха в три фази, като дългите опашки от избиратели и изблиците на насилие бяха сред най-отличителните им черти.