Сърбия и Путин се заклеха във вярност


Сърбия посрещна руския президент Владимир Путин с военен парад от 3500 души, с което отбелязва 70-та годишнина от „освобождението" на Белград от Червената армия. Непосредствено преди визитата, Путин заяви в интервю за сръбска медия, че САЩ се държи все по-враждебно спрямо Русия и се опитва да я изнудва със санкции заради Украйна.

Близостта с Москва е проблематична за опитите на Белград да получи членство в Европейския съюз, поради което надали посещението на силния човек в Кремъл ще направи добро впечатление. Президентът Томислав Николич го описа като „искрен и голям приятел", като оцени високо „помощта на Москва за запазване на териториалната цялост и суверенитет, особено що се отнася до Косово".

Русия не признава независимостта на Косово, но самата Сърбия трябваше да направи отстъпи от своите претенции в преговорния процес с Брюксел. През миналата година тогавашният премиер Ивица Дачич и косовският му колега Хашим Тачи си стиснаха ръцете и подписаха споразумение за нормализиране на отношенията и уреждане на автономния статут на Косово.

Бизнес

Сега Путин изтъкна, че със Сърбия имат голямо бъдеще, включително чрез подобряване на икономическите отношения. По-късно двете страни разговаряха за внос в Русия на произвеждани в Сърбия италиански автомобили, храни, селскостопанска продукция и свинско месо.

„Руските инвеститори вече вложиха 2 млрд долара, готови са да инвестират още един милиард. Друга наша компания "Лукойл" е вложила над 300 милиона", обяви Путин, като обеща заем от $800 милиона за развитие на жп-инфраструктурата на балканската държава. Според него в следващите 3 години съвкупният обем инвестиции между Русия и Сърбия може да се удвои до %6 или дори %10 милиарда.

Специално за него в Белград се провежда най-големият военен парад в последните 30 години- с танкове, катери и авиация, въведени са драконовски мерки за сигурност.

"Така Сърбия показва, че мисли по начина, по който са мислели предците ни и учи децата си да обичат Русия. Всичко ни свързва - не само общият славянски произход, език, вяра, традиция, култура, а и това, че винаги сме били на една и съща страна. Сърбия няма да застраши морала си с каквото и да е лошо поведение спрямо Русия", коментира Николич.

Той награди Путин с орден на Република Сърбия I-ва степен, а след това двете страни подписана споразумение на военно сътрудничество и обмяна на секретна информация.

Новините

Най-четените