Трима тайни свидетели разпитва днес Окръжният съд в Пазарджик по следеното с огромен интерес дело за насаждане на религиозна омраза или т.нар. имамско дело, по което обвиняеми са 12 мюсюлмански духовници у нас и една жена.
За тях прокуратурата твърди, че проповядват антидемократична идеология и религиозна омраза. Формулировка като "радикален ислям" не присъства в папките по делото.
Петото заседание на започналото през септември дело отново бе предшествано от протест на националисти, оглавен от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов. Заедно с "Атака", двете партии протестираха срещу Главното мюфтийство и толерирането на салафизма, а след това обещаха да се борят срещу радикалните религиозни течения у нас, които можели да доведат до гражданска война.
Протестното шествие стигна пред сграда на съда в Пазарджик, която се намира под засилена полицейска охрана. Този път националистите бяха около 50 души, значително по-малко от първоначалните протести. Само двайсетина са и мюсюлманите, дошли да подкрепят 13-имата подсъдими. Служителите на реда, отцепили района, са повече и от двата лагера.
Главното мюфтийство разпределяло парите
Главното мюфтийство е разпределяло парите, идващи от Саудитска Арабия за спонсорство на организацията "Ал-Уакф ал-ислями", към която принадлежат обвиняемите по делото. Това става ясно от показанията на таен свидетел, воден по делото под номер 002.
В показанията му се твърди, че трима от изправените пред Темида - Саид Мехмед Мутлу, Хайри Шерифов и Байрам Ушев - искали да направят мюсюлманска държава, където да властват ислямските закони, говорели за джихад, живеели богато, но не работели.
"По-различен" вид ислям започнал да се проповядва в България през последните няколко години, като главните действащи лица в процеса били обучавани в арабските страни.
В религиозното училище в Рудозем, според свидетеля, обучавали младежи салафити, които, освен да проповядват, тренирали и различни бойни изкуства. Тайният свидетел твърди, че обикновените мюсюлмани се страхуват от тях.
Свидетел 005
Един от защитените свидетели, наричан в протокола за разпит "005", разказва основно за действията и идеите на един от обвиняемите - Ахмед Муса Ахмед.
Напрежението в ромския квартал на Пазарджик започнало преди десетина години със строежа на новата джамия "Абу Бекир". Тогава обвиняемият Ахмед Муса Ахмед започнал да проповядва на турски език, че трябва да бъдат изгонени тези, които не са мюсюлмани.
Ахмед имал около десетина-двайсет приближени, известни като наказателен отряд. Те вярвали, че един цел ислямът ще победи в целия свят, извършвали нападения върху християни и били готови да слагат бомби и да гърмят, твърди свидетелят. Облеклото им сравнява с това на талибаните в Афганистан.
Пред съда агентът обясни, че Ахмед имал три коли, но не на негово име, както и магазин, записан на майка му. Той и жена му не работят, но строят нов апартамент. По думите на свидетеля, Ахмед казвал, че е грях да се гласува, и оттогава в пазарджишката махала ромите започнали да не ходят на избори.
Самият Ахмед определи като клевети и неверни тези показания. Той окачестви свидетеля като "противник на исляма", обяви, че нямал наказателен отряд и в квартала се живеело спокойно.
Ахмед заяви, че мюсюлманите не се покланят пред тези, които режат глави, не подкрепят самоубийството и атентатите. "Ние се покланяме само пред Аллах", каза още Ахмед Муса Ахмед.
По делото вече са разпитани един анонимен свидетел, агент на ДАНС, който чул обвиняемите да говорят за джихад, и над 30 явни свидетели, като сред тях е и основният - Муафак Ал Асаад. На последното заседание той даде противоречиви показания, което наложи съдът допълнително да изслуша аудиозаписа от разпита му в съдебната зала.
До момента трима ключови свидетели се отказаха от показанията си.