Отпада затворът за снимки без разрешение

Правосъдният министър Зинаида Златанова обеща да премахне спорния текст в новия Наказателен кодекс, който предвижда затвор до една година за фотографиране или записване без разрешение.

Поправката предизвика остри реакции, тъй като ограничава гражданските права и правото да получаваш и разпространяваш информация, което е гарантирано в Конституцията.

Правозащитници коментираха, че спорният текст на практика ще превърне в престъпник всеки активист, който заснеме политик без негово съгласие. В правосъдното министерство са постъпили и оплаквания от медийни съюзи.

„По никакъв начин не ми дойде на ум, че точно журналистите ще се припознаят като субекти. При такъв широк консенсус от страна на медийната гилдия срещу този текст, която се чувства лично засегната, бих била склонна да се откажа от него", обясни министърът пред Нова телевизия.

Тя определи като „интерпретации" твърденията, че журналистите няма да могат да правят разследвания. И дори смята, че новият Наказателен кодекс ще преследва медийната цензура.

„Например, ако журналист иска да пусне даден репортаж, но главният му редактор или собственик на медията го цензурира, тогава журналистът трябва да подаде оплакване в прокуратурата", поясни тя.

В проектозакона е записано и отпадане на наказанието „Доживотен затвор без право на замяна". Тепърва в Народното събрание ще се спори за този текст, но целта е по-скоро българското наказателно право да се уеднакви с европейските и световни стандарти.

Проектът за нов Наказателен кодекс, който трябва да замени настоящия от 1968 г. и кърпен многократно закон, бе представен на сайта на правосъдното министерство преди празниците. Златанова го описа като втори най-важен закон след Конституцията.

Новините

Най-четените