След като прие промените в Закона за етажната собственост, които налагат санирането на блокове и кооперации, строителното министерство стартира схемата. Новината обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.
Санирането тръгва догодина напролет. Законът вече не изисква сто процента съгласие от всички собственици на жилища - за целта е достатъчно "да"-то на тези, които притежават около 2/3 от собствеността. Условието е да има 67% съгласие на собствениците.
По схемата с пари от европейската програма "Регионално развитие" ще се финансират до 50% от разходите за енергийно обновяване на цели блокове или отделни входове. Останалите трябва да осигурят живущите в тях - с кредити и/или собствени средства. Според Плевлениев "самоучастието" на хората ще е средно 5000 лева на жилище - двустайно, за гарсониера вероятно наполовина.
На първо време могат да се възползват жителите на 36 български града. Това са т. нар. градски ареали, определени от МРРБ. Набирането на заявления от жилищни асоциации, които искат да се възползват от схемата, ще започне след 1 март 2012 г.
Дотогава дирекция "Жилищна политика" в министерството ще разработва документацията - формуляри за кандидатстване, примерни договори и др.
С конкурс ще бъдат избрани банките, които да осигурят достъпни кредити за собственици без налични пари за самоучастие, както и 6 проджект мениджъри, които ще подготвят технически проектите за саниране и ще ги придвижат за финансиране. Техните услуги ще бъдат безплатни за гражданите. Безплатни ще бъдат и дейностите по енергийно и конструктивно обследване на сградите.
Общият финансов ресурс по програмата е само 63 млн. лева. От тях 50 млн. лева ще бъдат преки субсидии, а 13 млн. лева ще бъдат заделени в гаранционен фонд за кредитиране. В него обслужващите банки трябва да добавят и 6.5 млн. лева свои средства.
Парите ще стигнат за обновяване на 410-460 хил. кв. м, което е твърде малко. За пълното обновяване на целия сграден фонд в страната са нужни между 6 и 10 млрд. лв., казва Плевнелиев. Затова парите ще бъдат отпускани на принципа "първи кандидатствал - първи взел" до изчерпване на ресурса.
В следващия програмен период на ЕС 2014-2020 г. ще бъдат планирани още средства, но вероятно субсидията тогава ще е под 50% от разходите.
По схемата е допустимо санирането на всички стари кооперации - тухлени, панелни или ЕПК. Изключени са само строените през последните десетина години, тъй като те трябва да отговарят на всички изисквания за енергийна ефективност, коментира зам.-министърката на регионалното развитие Екатерина Захариева.
Най-напред се искат 500 лева за първоначална вноска
Преди старта на проектите всеки собственик ще трябва да задели 500 лева в обща сметка на етажната собственост, пише "Труд". Идеята е по този начин да се гарантира финансовият ангажимент на сдружението на собствениците за включване в програмата. Парите ще са необходими до етапа на обследване и техническа подготовка.
Депозитът ще бъде приспаднат от сумата за самоучастие при реализация на проекта.
Ако се окаже, че съответната сграда няма нужда от енергийноефективни дейности или хората се откажат безпричинно, от депозита ще им бъде приспадната стойността на одита на сградата, а останалите пари ще бъдат възстановени, обясняват от МРРБ.
Срещу този разход сградата ще се сдобие с енергиен паспорт, който и без това е задължителен, така че парите няма да са похарчени нахалост. Енергийните паспорти влизат в сила по график до 2016 г.
Проектирането и строителните работи ще започнат, след като собствениците внесат изцяло своите 50% самоучастие, нужни за ремонта. Това се прави, за да не се окаже, че някои собственици впоследствие отказват да поемат своя дял от разходите. Тогава ще се наложи да връщаме пари на Брюксел от държавния бюджет.
По думите на Плевнелиев ползата за гражданите ще е тройна: първо, по-ниски сметки за енергия, второ, цената на имотите им ще нарасне, и трето - от по-добрата жизнена среда, която ще бъде постигната след обновяването на сградите.