164 000 трудови договора, сключени на половин работен ден, ще бъдат проверени от НАП. Това съобщи изпълнителният директор на агенцията Красимир Стефанов днес пред БНТ.
Проверките ще обхванат цялата страна и ще се извършват съвместно с инспекторите на изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".
Целта е да се пресече порочната практика да се наемат служители на 4-часов работен ден, които обаче да работят много повече, обясни Красимир Стефанов. По думите му е много важно и самите работници да осъзнаят, че подписвайки подобни договори, вредят на себе си, тъй като им се зачита по-малък трудов стаж, отколкото са изработили и не могат да ползват пълноценно обезщетенията, които им се полагат. Хората на половин работен ден едва ли ще могат да се пенсионират, каза директорът на НАП.
Проверките в черноморските курорти продължават, контролът по търговските обекти след 17:30 ч също, обяви Стефанов. По думите му големите заведения и магазини по морето, които бяха обект на проверки миналото лято, вече издават надлежно касови бележки и отчитат оборотите си.
Проблем обаче остават малките търговски обекти и върху тях ще бъдат насочени усилията на инспекторите от НАП тази година.
Нова информационна система ще спира измамите и неплащането на данъци и акцизи при сделките с горива, съобщи Стефанов. Софтуерът ще свърже НАП с данъчните складове под митнически контрол. По думите на Стефанов по този начин НАП ще получава цялостна и навременна информация за пълното движение на количествата с гориво.
Ще могат да се сравняват количествата, които са внесени в страната, напуснали са данъчните складове и съответно са реализирани на пазара чрез бензиностанциите или по друг начин.
Проектът за изграждането на информационната система е дело на работна група от Агенция "Митници" и НАП и се очаква да се реализира след като бъде осигурено финансиране от Министерство на финансите.
По 330 касови апарата в час трябва да се свързват с информационната система на НАП, така че да бъдат спазени сроковете и до края на март 2012 г. всички фискални устройства да имат дистанционна връзка с данъчните.
Последните промени в Наредбата за отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства удължи срокът за осигуряването на електронна връзка за по-голямата част от регистрираните по ДДС търговци до края на март 2012 г.
Тогава обаче изтича и срокът, в който всички останали фискални устройства трябва да са вързани с данъчните. Това означава, че около 470 000 касови апарати ще трябва да се свържат с НАП в оставащите около 1 400 работни часа до изтичането на крайни срок. Затова от НАП призовават своите клиенти да не изчакват.
Софтуер за проверка на възможността за доработване на касовия апарат за дистанционна връзка с НАП е публикуван на интернет страницата на агенцията. Там може да се намери информация и за това, кой модел касов апарат може да се доработи и в кои случаи се налага закупуването на ново устройство.
25 639 касови устройства вече имат дистанционна връзка с информационната система на НАП.