Правителството да насочи усилията си да прехвърли част от работещите в сектори с ниска добавена стойност към такива, които вкарват повече пари в икономиката. Това е заявил на заседанието на МС регионалният министър Росен Плевнелиев, показва стенограмата от заседанието на кабинета на 22 юни.
Плевнелиев дава за пример реформите на Маргарет Тачър във Великобритания през 80-те години на XX в. Така щяло да нарасне и потреблението, защото от 2.5 млн. работещи българи само 500 000 били в сектори с висока добавена стойност.
Емигрантите ще започнат да се връщат в България през 2020 г., когато БВП ще стигне 60% от средното за ЕС, обяснява пък министър Трайчо Трайков. Преди това премиерът Бойко Борисов поръчва на министрите да намерят работа в администрацията на студенти от СУ, които са кадърни и можели да променят имиджа на България.
Според Трайков доходите ни са ниски, но в сравнение с дела на БВП на глава от населението - 38%, са по-високи...
"Тези, които работят в секторите с ниска добавена стойност, нямат дългосрочната перспектива да им вървят заплатите нагоре, да забогатяват, поради елементарната причина, че в тези сектори ние се конкурираме винаги - дали са шивачи, дали са обущари, каквото и да произвеждаме, с Китай, след това ще бъде Виетнам, след това ще бъде Камбоджа...
От тази гледна точка основното упражнение за икономиката на държавата трябва да бъде хората с ниска добавена стойност малко по малко да бъдат прехвърлени към сектори с по-висока добавена стойност", обяснява Плевнелиев.
Защо ще се върнат избягалите от родината
Пред министрите и премиера Плевлениев обяснява защо смята, че ще се върнат избягалите от България - и главното: прогнозира кога.
Когато брутният вътрешен продукт на глава от населението в България стигне 60% от средния в ЕС, след като в момента е 47%.
"Разпитвал съм всички мои колеги министри на регионално развитие кога хората, които са излезли навън, започват да се връщат. И в Словакия, и в Испания, и в Португалия, във всичките тези държави отговорът е един и същ - вълшебната цифра е 60%. Когато брутният национален продукт на глава от населението стане 60% от средния за Европа, всичките тези хора, които са навън, започват да се връщат".
Сметките на министъра показват, че през 2020-2025 г. ще имаме по този прогрес. Били сме на 30% (2001 г.), сега сме на 47%, докарвайки го до 60% вероятно след десетина години - "ако растем по 5-6% на година, ще имаме именно този бенчмарк".
Трайков напомня, че в стратегията на МИЕТ тези 60 процента са предвидени за 2020 г.