Живеем в собствени, но пренаселени жилища

Близо 96 на сто от българите живеят в собствен дом, но половината жилища са пренаселени, това показват обобщени данни на НСИ за жилищния фонд у нас, цитирани от БТА.

При население от около 7.2 млн. души, в България има над 5.3 милиона жилища - 3.9 млн. в градовете и 1.4 млн. в селата. Застроената полезна жилищна площ в градовете е около 190 млн. квадратни метра, а в селата - около 94 милиона кв.м.

По данни на статистиката, 48% от сънародниците ни живеят в апартаменти, пак толкова - в еднофамилни къщи, а останалите 4 процента обитават жилище под наем на пазарни или държавни цени.

Пренаселено

България е страната с втори най-голям процент на „пренаселени жилища", определяни въз основа на критерии, като големина на жилището, брой стаи, членове на семейството, които ги обитават и тяхната възраст. У нас 47.4% са „пренаселени", като по този показател ни изпреварва единствено Румъния с 54.2%. За сравнение средният процент на пренаселеност в ЕС е едва 16.9.

Общо 19.9% от населението на ЕС живее в жилища с високи нива на шум. Най-висок е процентът на оплакванията в Малта, където този проблем е бил докладван от над 30% от домакинствата, следва Румъния с 28%. У нас това е проблем само за 12.2% от домакинствата, което ни поставя близо до дъното на негативната класация.

Собствен дом

Най-висок дял на хората, които обитават собствени жилища е регистриран в Румъния - близо 97 на сто от населението на страната живее в собствени домове. Следва нашата страна със своите 96%, Литва и Словакия - по 95%, Латвия, Словения и Полша - по около 90% и др.

Процентът на живеещите в собствени жилища в ЕС е общо 70.7%.

Около 18.1% от жителите на ЕС живеят в апартаменти под наем с пазарни цени, докато останалите 11.2% обитават апартамент с намалени цени или предоставени им безплатно.

В Швейцария само около 5 на сто от хората живеят в собствен дом, а близо 60 на сто живеят като наематели. Много нисък процент на хората, които имат собствен дом е регистриран още в Холандия, Исландия, Швеция и Дания - между 8 и 10 на сто.

Къщи и апартаменти

По данни на европейската статистика, около 41% от жителите на ЕС живеят в апартаменти, малко над една трета /34 на сто/ - в еднофамилни къщи, а около 23% - в къщи-близнаци.

Делът на хората в ЕС, които живеят в апартаменти, е най-голям в Латвия - над 65 на сто, Испания - около 65 на сто, и Естония - 64 на сто. За България този процент е 48 на сто.

Най-малко европейци живеят в апартаменти в Норвегия - под 5%, Великобритания, Белгия и Холандия - около 10%. В тези четири страни е регистриран и най-висок дял от хора, които живеят в еднофамилни къщи - между 60% и 70%. Висок дял на хората, които живеят в еднофамилни къщи е регистриран и в Словения - 66%, Унгария - 64%, Румъния - 60%, Дания - 59%.

#1 Дара 04.06.2013 в 13:01:28

Най-обичам такива статии : Много думи, много цифри, а основното липсва. Като казват "пренаселени", какво означава това? По колко м2 се падат начовек тук и там и какво се счита за пренаселено? Опитвам се да го сметна и изглежда горе-долу така: 190млн. м2 в градовете + 94 млн. м2 по селата прави 284 млн. м2 ( полезна жилищна площ, както се казва). Като ги разделим на 7.2 идва по около 39 м2 на човек. На всяко бебе, дете, възрастен . Това си е почти 40 м2 - това е размер на голям едностаен или малък двустаен. За семеиство от 4 човека е близо 160м2 . Какво му е пренаселеното? Ако изобщо не броим жилищата по селата а само 3.9 млн. в градовете и допуснем че всички живеят в градовете, пак се падат по по-малко от 2 души на жилище. Е как това е пренаселено? И то само в градовете. Селата сме ги оставили абсолютно празни. И пак , дори само в града да живеят всички хора , то тези 190млн м2 разделени на 7.2 млн. дават по 26м2 на човек. Всеки 2-ма души живеят на 52м2 . Как това е пренаселено? Явно проблемът не е, че живеем пренаселено, а че малко хора притежават много жилища. А данъчната политика не стимулира освобождаването ( намаляването ) на цените. Ако данъците за второ жилище са достатъчно високи, собствениците на многото жилища ще бъдат принудени да се освободят от тях и цените ще паднат. Тогава едно младо семеиство с деца , вместо да живее в гарсониерка под наем, ще може да си купи на много по-изгодна цена някое от държаните сега празни и заключени жилища. За съжаление много хора , когато чуят за увеличаване на данъци се стряскат , без да мислят че данъците са просто лост за регулаця на пазара.

#2 deowin 04.06.2013 в 23:51:41

>Като ги разделим на 7.2 идва по около 39 м2 на човек Ако вземеш под внимание това, че под половината от хората живеят в апартаменти, а другите са в къщи, то би могла да се сетиш, че средната стойност се измества заради вторите и, съответно, не е особено добър показател за формата на разпределението. Но иначе си права, че би било значително по-добре да бяха споменали критерия, по който едно жилище се счита за пренаселено.

#4 Дара 05.06.2013 в 11:50:25

@ Mile Manolov Ще си ги мерим дипломите ли ? Какво ще кажеш за малко четене и мислене? Изследвания много. ( Не на български) Ако искаш да понаучиш нещо над нивото на дипломите , потърси и чети .

#5 streetwolf 05.06.2013 в 12:51:53

Пак зле. Наши са, ама са пренаселени. Ако бяха наши и не пренаселени, щеше да е лошо, че не са боядисани на петна, пък тва е модерно. Много сме зле, много..закриване на държавата..

Новините

Най-четените