Президентът Барак Обама обяви, че 34 000 войници ще бъдат изтеглени от Афганистан през следващата година и обеща до края на 2014 г. войната на Америка в страната да е приключила.
"След десетилетие на изтощителна война, нашите смели мъже и жени в униформа си идва у дома", каза той в речта си "За състоянието на съюза", която по традиция се произнася от президента в началото на годината в присъствието на трите власти (виж вдясно).
Дългоочакваният ход на практика намалява наполовина настоящия брой от 66 000 американски войници в Афганистан, преди окончателното изтегляне на повечето чуждестранни сили до края на 2014 г.
Говорителят на афганистанското министерство на отбраната Мохамад Захир Азими заяви, че Афганистан е готов да запълни вакуума, който ще бъде оставен от силите на САЩ и НАТО. Очаква се през 2014-а афганистанските сили да поемат пълната отговорност за сигурността в страната.
Говорител на талибаните посочи, че единственият приемлив път е незабавното изтегляне на всички чуждестранни войници от Афганистан.
С първата си реч "За състоянието на съюза" от втория си мандат, Обама показа ясна позиция по конфликтни въпроси като притежанието на оръжие, имиграцията, данъците и климатичните промени. Той се изправя срещу дълбокото разединение в Конгреса и най-вече срещу силната републиканска опозиция.
Безкомпромисен и настъпателен, Обама представи своята програма, като посочи, че активно ще участва в изглаждането на неравенството в заплащането и укрепването на средната класа.
Президентът предложи минималната надница да бъде увеличена на 9 долара на час от сегашните 7,25 долара на час. Той обяви мащабен план за 50 милиарда долара за подобряване на инфраструктурата, като това ще разкрие стотици хиляди работни места.
Освен това, президентът призова Конгреса да реформира имиграционното законодателство - обещание, дадено в предизборната му кампания за втория мандат в Белия дом, да заеме твърда позиция за контрол над оръжието и да ограничи парниковите емисии със закон. Обама заплаши, че ще "заобиколи" Конгреса, ако не се справят.
Подобно развитие не е твърде невъзможно, тъй като разпределението на силите в Капитолия в момента води до продължаващи месеци наред противоборства по всеки въпрос.
Ако имиграционното законодателство има известен шанс, то за оръжейната реформа и парниковите емисии републиканците са непоклатими в позицията си. Обама обеща да подкрепи развитието на "зелената енергия", заедно с подобряване на методите за добиване на природен газ. Той постави за цел подобряването на ефективността за намаляване загубите на енергия в домовете и предприятията наполовина в следващите 20 години.
Барак Обама посочи, че "най-великата нация не може да си върши работата, докато влиза от криза в криза" и призова за компромис между политическите сили.
Жертвите на насилие с употреба на оръжие заслужават да видят как законодателите гласуват проектозакони, предлагащи по-строги закони за оръжията, каза Обама.
"Знам, че не за първи път тази страна дебатира как да се намали насилието с употреба на оръжия. Но този път е различно. Всяко едно предложение заслужава да бъде гласувано в Конгреса", заяви той пред зала, пълна не само с представители на трите власти, но и с пострадали при въоръжени нападения и роднини на пострадали, включително родителите на застреляната в Чикаго Хадия Пендълтън, участвала в парада при полагането на президентската клетва дни преди да бъде убита.
"Само преди три седмици тя беше тук, във Вашингтон, със свои съученици, участвайки за страната си на моята клетва. А седмица по-късно беше застреляна в парк в Чикаго след училище, само на миля от дома й", каза Обама, отдавайки почит на 15-годишната тийнеджърка.
Държавният глава отдели относително малко време на фискалната криза и по-специално на автоматичното ограничаване на разходите от 1 март, последвано от изчерпването на ресурсите на федералните агенции 26 дни по-късно. Обама за пореден път подчерта, че ще се бори за по-високи данъци за богатите американци.
По думите му всеки ден управляващите в Америка трябва да си задават три въпроса. Първо - как да бъдат създавани повече работни места. Второ - как хората, необходими за тези нови работни места, да придобиват необходимата квалификация. Трето - как да бъде осигурен достоен живот чрез упорита работа. За втория си мандат в Белия дом първият афроамериканец, президент на САЩ, обеща създаване на нови 1 милион работни места.
В центъра на всички спорове е самата роля на правителството, като Обама се опитва да прокара нови държавни инициативи за подобряване на предучилищното обучение, избирателната активност, производството и изследователската дейност при по-високи минимални заплати и по-малък разход на енергия.
"Не сме изпълнили задачата да направим така, че със сигурност правителството да работи в полза на мнозинството, а не на малцинството", посочи държавният глава. Републиканците, които контролират Камарата на представителите и могат да блокират някои законодателни инициативи в Сената, веднага контрираха заявката на президента.
"По-голяма роля на правителството няма да доведе до повече възможности, напротив - ще ги ограничи. Така няма да се вдъхновят нови идеи, нови компании и нови работни места в частния сектор. Резултатът ще е единствено несигурност", коментира новата звезда на републиканците сенатор Марко Рубио.
Говорителят на Камарата на представителите Джон Бонър обвини президента, че цели единствено да постигне мнозинство на партията в двете парламентарни камари.