Протестът на движението "Окупирай Уолстрийт" разширява обсега си - днес демонстрантите се канят да посетят някои от най-богатите домове в мегаполиса, предаде АП, цитирана от БТА. Това е първият социален протест в САЩ отпреди век.
Не повече от хиляда души се очаква да вземат участие в акцията, която започва от Долен Манхатън към домовете на шефа на "Джей Пи Морган Чейс" Джейми Даймън, милиардера бизнесмен Дейвид Кох, финансиста Хауард Милстейн, шефа на медийната империя "Нюз корпроейшън" Рупърт Мърдок и др.
Демонстрантите носят огромни чекове, чрез които ще покажат колко малко ще плащат богатите, след като в края на годината изтече срокът на данъка от 2%, с който се облагат милионерите в щата Ню Йорк.
Акцията е организирана от Партия на работещите семейства, Нюйоркски общности за промяна, Силна икономика за всички и Обединен Ню Йорк.
Част от протестиращите искат облекчения за затруднени домакинства, включително намаление на главницата по ипотечни заеми. Групата "Ню ботъм лайн" се бори от името на бедните и на средната класа срещу лихвените проценти на банките (В САЩ лихвата по 15-годишен кредит с фиксирани лихви в момента е рекордно ниска - 3.54%. У нас при потребителските е над 10%).
Освен това групата смята, че банките не плащат справедлив дял данъци и искат от тях да инвестират повече в малкия бизнес.
Протестите в Ню Йорк започнаха на 17 септември и се разпростряха и в други американски градове.
На 11 октомври сутринта полицията в Бостън е задържала около 100 протестиращи, чиято акция е организирана от същото движение, както и "Окупирай Уолстрийт". Площадът, на който са били задържани демонстрантите, е бил обкръжен от 200 полицаи. Полицията разпоредила на събралите се да се разотидат, но те отказали.
Освен в САЩ, подобни демонстрации ще има тази събота в швейцарските градове Цюрих, Женева и Базел. Протестни действия са планирани и в австрийските градове Виена, Линц, Залцбург, Грац и Инсбрук.
В понеделник кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг каза, че ще разреши на протестиращите да останат в лагера си в "Зукоти парк" в Манхатън, близо до Кота нула, ако спазват закона.
Според него застудяването може да ограничи продължителността на протеста, но демонстрантите опровергаха предположенията му.
От "Окупирай Уолстрийт" са заявили, че смятат да поискат разрешение за лагера и през зимните месеци. Акцията ще се финансира от дарения за облекло, като привържениците на движението са призовани да изпращат спални чували, одеяла, ръкавици, шапки и пр.
Протестиращите получиха подкрепа от големите работодателски организации, а вчера управляващата Демократическа партия направи още една крачка към това да обяви движението за свое, като излезе с петиция, призоваваща американците да подкрепят протестиращите.
Демократическата партия призова хората да се подпишат в онлайн петиция в подкрепа на онези, които искат "милиардерите, големите петролни магнати и големите банкери да знаят, че ние няма да позволим на най-богатия един процент да наложат драконовска икономическа политика и значителни съкращения на ключови програми за обикновените американци."
Апелът на демократите дойде, след като по-рано представители на Републиканската партия остро разкритикуваха протестите.