"Атака" дава подкрепа, не иска министри

Няма разговори с нас за участие и подкрепа на бъдещото правителство, заяви по БНТ лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той каза, че спряганите имена от партията за ръководството на Народното събрание и Министерски съвет в някои медии са догадки на журналисти.

От утре президентът Росен Плевнелиев свиква представители на четирите политически сили в 42-ото НС - ГЕРБ, Коалиция за България, ДПС и "Атака", на консултации.

Според Конституцията Плевнелиев трябва да връчи мандат за съставяне на правителство на първата политическа сила, която е ГЕРБ. В случай че не успее, следва БСП, която обяви намеренията си за съставяне на програмно правителство с широка подкрепа, вкл. и на партии извън парламента. Към момента не е ясно чия подкрепа ще получи, освен на ДПС. Двете партии - БСП и ДПС, имат 120 народни представители.

"Категорично няма да имаме представител в новото правителство. Не виждам начин да имаме човек в кабинета, защото това означава политическа коалиция, а това не е приемлив вариант за нас. Проблемът е в това, че "Атака" ще държи на своята предизборна програма и записаните в нея параметри, които не се приемат от останалите партии.

Няма обаче време за конфликти и трябва да се направят куп нужни неща, за да се промени ситуацията с монополиститите, да се види състоянието на енергетиката, да се види какво оскъпява тока", каза още националистът.

"Токът ще се увеличи, ако нямаме ДКЕВР на място и кабинет, ангажиран с решаването на този проблем. Ужасяващи случаи има в здравната ни система, това повече не може да продължава , трябва да се променят нормативи, за да могат хората в тежко икономическо положение да бъдат подпомогнати. Не бива отделни политически сили да си въобразяват, че са взели вече властта, ние ще сме остен, с който ще бодем следващото правителство", илюстрира позицията на партията си Сидеров. Според него "Атака" ще подкрепи не правителство, а конкретни действия на кабинета, но само ако прецени, че те са полезни.

"Няма време за шикалкавене, губенето на време е пагубно, трябват ни решителни действия от първата минута на съставянето на новото правителство. В този смисъл от "Атака" няма да дадат 100 дни на кабинета, а ще следят действията от първото му заседание и ще бъдат коректив, ако се налага. Първото, което ще внесем в Парламента, са промени в Закона за енергетиката", допълни лидерът на "Атака".

Според него основните страхове на избирателите, гласували за "Атака", са да не подкрепи ГЕРБ и да настоява за подобряване на положението на хората в страната. Сидеров декларира, че това няма да се случи.

Той не каза категорично дали, ако в правителството има хора от ДПС, ще даде подкрепата си за него. Сидеров призова програмния министър-председател да не се заиграва с политически назначения, тъй като това няма да се приеме добре от хората.

Избирателите бяха главните потърпевши от конфронтационната предизборна кампания, а Волен Сидеров ще се опита да продаде много скъпо своята подкрепа за правителство. Това каза политологът Огнян Минчев пред радио "Фокус"

"Служебният премиер трябва да бъде разследван и затова е необходимо да имаме ново правителство в кратки срокове. Ще се погрижа за това", допълни Волен Сидеров. Той обяви още, че не вижда смисъл в насрочените от президента Росен Плевнелиев консултации утре, 17 май.

#1 Astarot 16.05.2013 в 12:11:06

Волен пак доказва пълната си политическа безполезност Чиста демагогия е неговото. Говори това, което народът иска да чуе, но когато влезе в НС се държи като п....а За втори път има шанс да заяви искания, срещу подкрепа на правителство и за втори път си прави пас.

#2 KingoftheROAD 16.05.2013 в 13:46:48

В другата статия беше написано много добре за дребните душици, дето не виждат много по-далеч от носа си...

#3 todortk 16.05.2013 в 15:13:22

Волен много добре знае какво прави. Единствения шанс на Атака да оцелее е да не вкарват министри в правителството и да не предявяват много искания. Защо ли? Ами защото ако влезнат в правителството, на следващите избори ще им бъде потърсена отговорност. Тоест ще имат отлив на избиратели. А са много близо до границата от 4%. Ако им се изпълнят исканията и се види че те не водят до нищо добро, резултатът ще е същия. Обратно - ако декларират подкрепа в началото, но се оттеглят като видят, че правителството няма да го бъде и вдигат повечко шум, ще имат вид на действаща опозиция или коректив, което ще е в техен плюс. (което реално се случи в предния парламент).

Новините

Най-четените