Първите заселници на Марс, които ще кацнат там през 2025 г. - и 210 дни пътуване - ще говорят на английски език.
Холандската компания "Mars One" подбра първите 1058 кандидати за еднопосочен полет до Марс сред 202 хилядите желаещи да установят колония на Червената планета.
След внимателна селекция, едва 24 от тях ще имат щастието да стъпят на марсианската повърхност, пише френският в. "Фигаро".
Кандидатите при първото отсяване за бъдещата мисия са от 107 страни, като повечето от тях са на възраст между 25 и 35 години. 586 са мъже, а 472 - жени.
С 297 одобрени, САЩ е най-добре представената държава, следвана от Канада (75), Индия (62), Русия (52) и др.
До 2015 г. между 6 и 10 екипа от по четири души ще преминат през пълния курс на тренировки. Една от групите ще състави първия екипаж, който през 2025 г. ще кацне на Марс, където астронавтите ще живеят до смъртта си.
Първоначално бе предвидено кацането да бъде осъществено през 2023 г., но по-късно срокът бе удължен. Полетът без обратен билет за завръщане у дома ще продължи седем месеца.
В първата четворка ще бъдат включени двама мъже и две жени. След това през всеки две години ще бъдат изпращани други екипи.
Официалният език на Марс ще бъде английският.
Средствата за реализирането на проекта "Mars One" би трябвало да бъдат набрани от спонсори, а също с приобщаването на всички жители на Земята в качеството на аудитория на интерактивна телевизионна програма, която ще покаже всички аспекти на заплануваната мисия - от подбора на преселниците до подготовката на полета им до Червената планета и живота на нея.
Съоснователят на проекта "Mars One", холандският инженер Бас Лансдорп е съобщил още, че апаратът, който ще кацне на Марс, ще бъде създаден на базата на марсохода на НАСА "Феникс", който през 2008 г. кацна успешно на Марс.
Лансдорп е убеден в успеха на мисията. Предприемачът и инженер е следвал няколко години в Техническия университет в Делфт, Холандия, а по-късно основава фирма за ветрогенератори.
Транспортът на първите четирима, които ще стъпят на Марс, ще струва 6 милиарда долара. Всеки следващ полет до Червената планета ще бъде 4 милиарда.
Очаква се обаче и над 4 милиарда зрители да гледат приземяването на живо, което гарантира огромни приходи, смятат организаторите. Преди да започне първата мисия с пилот, ще се проведат проучвателни безпилотни мисии.