Гърците гневни, но не искат предсрочни избори

Премиерът на Гърция Георгиос Папандреу обяви снощи, че ще проведе всенародно допитване за антикризисния пакет, договорен миналата седмица от лидерите на ЕС, ЕЦБ и финансовия сектор.

След огласяването на предложението му, финансовите пазари отговориха със спад, а лидерите на Франция и Германия - президентът Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел, обявиха, че утре, 2 ноември, ще имат спешна среща с гръцките лидери. На извънредната среща те ще настояват за бързо прилагане на решенията за дълговата криза, взети на 26-27 октомври.

Според приетото тогава споразумение се опрощават половината от държавните задължения на Атина и й се предлага помощ от около 130 млрд. евро, но при строги условия. "Имаме доверие на гражданите, вярваме в тяхната преценка, убедени сме в решението им", заяви премиерът пред депутати от управляващата ПАСОК.

Почти 60% от гърците гледат с неодобрение на договорката от миналия четвъртък, показаха първите социологически анкети, публикувани в неделя.

Папандреу добави още, че ще поиска вот на доверие, с надежда да подсили мандата си, който изтича през 2013 г.

Изявлението на гръцкия премиер хвърли в смут финансовите пазари. Опасенията са, че поради негативното отношение на гърците към международната помощ и налаганите срещу това жестоки мерки на икономии, страната може да отхвърли международната помощ на рефендум.

"Ако има референдум, можем логично да предположим, че те няма да приемат строгите икономии. Можем да заключич, че колодата от карти отново ще рухне", прогнозира Хауърд Уилдън, старши анализатор в лондонската компания BGC Partners.

Първите реакции на изненадващото предложение на Папандреу варират от обвинения, че гръцкият премиер си играе със съдбата на страната и прогнози за фалит, до въпроси за легитимността на референдума и изявления на законодатели, че евентуално "не" ще доведе до оставка и провеждане на предсрочни избори в много критичен за страната и за еврозоната момент.

Депутати от управляващата ПАСОК непрекъснато изоставят правителството при гласуване в парламента на изключително непопулярните антикризисни мерки, намалявания на заплати и пенсии, принудителна приватизация и съкращаване на служители.

Анкетите от миналия петък показаха, че ако не бъде подложен на референдум, спасителният пакет трябва да бъде одобрен с квалифицирано мнозинство от депутатите. Гърците определено не искат предсрочни избори и макар почти изцяло да са изгубили доверие в големите партии, настояват те да работят заедно за страната, вместо да ги пращат отново пред урните.

Новините

Най-четените