Земетресението в Италия помете бизнеса с пармезан

Земетресението с магнитуд 6 по Рихтер, което удари северната част на Италия през уикенда, взимайки седем жертви и разрушавайки исторически сгради, сред които църква, замък и часовникова кула, също така е оказало огромни щети върху кулинарната култура на страната, пише „Гардиън".

Производителите на известното сирене Parmigiano Reggiano в близост до епицентъра на земетресението, северно от Болоня, заявиха, че са унищожени 300,000 масивни пити от сиренето, които са отлежавали върху високи рафтове в складове, пострадали по време на труса. Люлеенето от земетресението е свалило от рафтовете и около 130 хиляди пити Grana Padano - конкурентът на Parmigiano.

"Всички рафтове са се свлекли като домино и само 20 до 30% от моите пити са невредими", казва Ивано Кеци, мениджър на един от обектите, където са били оставени да стареят 90,000 пити пармезан.

Всяка пита добре узряло сирене се продава за около 420 евро. Истинският добре узрял пармезан се смята за толкова ценен, че някои местни банки го приемат като залог при отпускането на кредити.

Узряването на сиренето продължава от 12 до 24 месеца. Всяка година от региона се продават три милиона 40-килограмови пити пармезан на стойност почти 2 млрд. евро. Две трети от продукцията остава в Италия, а останалата част - около 40000 тона се изнасят.

"Питите, които са пострадали, представляват 10% от годишното производство", заяви говорителят на Parmigiano-Reggiano Cheese Consortium. Половината от тях може да бъдат загубени, добави той, което ще струва на бизнеса 80 милиона евро, включително разходите за ремонт на складовете за съхранение.

Питите са били подредени на рафтове до 10 м. Персоналът на няколко места за съхранение, пострадали от земетресението в неделя, са били спешно извикани, за да търсят неповредени пити сирене и за да намерят резервни места за съхранение с правилната температура и влажност, където те могат да продължат да зреят.

По думите на един от производителите, ще отнеме 20 дни за откриване на всички здрави сирена. "Ако те са счупени, могат да плесенясат", казва Лео Бертоци, директор на консорциума. „Колела, които са понесли незначителни щети, могат да бъдат продавани с отстъпка за промишлена употреба или настъргване", допълва той и споделя, че гледката на всички нападали пити го е потресла.

Загубата на толкова сирене обаче, не означава непременно, че цената на пармезана ще се повиши, което се дължи на неотдавнашното увеличение на производството.

Пострадалият от земетресението регион е известен и с производството на шунката Prosciutto di Parma, като една ферма е загубила повече от 100 свине при срутване на сградите. Производството на прошуто не е засегнато, защото повечето животни се карат от друга част на Северна Италия и само обработката на месото е в района на Парма.

На фона на проливен дъжд и падащи температури във вторник, около 5000 жители, които не могат или се страхуват да се завърнат по домовете си, продължиха да спят в палатки, места за временно настаняване или по колите си, тъй като вторичните трусове в региона продължават.

Италианският министър-председател Марио Монти обеща бърза помощ за засегнатите, особено за малките ферми и фабрики.

Новините

Най-четените