40% от 16-годишните българи са неграмотни, а това ги прави неподготвени за пазара на труда, сочат данни на организацията "Заедно в час". Над 200 представители от бизнеса, държавното и местното самоуправление, образованието и представители на неправителствени организации ще се включат днес в международна конференция на тема "Равен достъп до качествено образование".
Българските ученици като средно ниво често са с година и половина - до три години назад спрямо техните връстници в различните европейски държави, каза по БНР Евгения Пеева, ръководителн а проекта "Заедно в час". В България често различията са породени от социално-икономически причини, смята тя.
Добрите образователни системи залагат на учителя, много внимателен подбор на хората, които стават учители и внимателно обучение през цялото време на тяхната работа в училище, добави Пеева.
Учителят е една от ключовите фигури, която може да осигури равен достъп до образование, защото той има най-пряк достъп до децата. Всяко дете има естествено чувство за любопитство, за изследване. Основната роля на учителя е да запали това любопитство у децата и да ги мотивира да искат да знаят. Това коментира Даниела Тодорова , учител по икономически и бизнес предмети и английски език в училище "Христо Ботев" в Горна Малина.
Говори Биг Брадър, разделете се на 8 и съставете правителство