Някои ги предпочитат от ЕС

Около 85% от българските работодатели предпочитат да наемат кандидати, придобили диплома или стаж в държава от Европейския съюз (ЕС).

Това съобщи евродепутатът от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ивайло Калфин на граждански форум в БТА.

Евродепутатът изброи пречките, пред които са изправени нашите сънародници с дипломи от чужди университети при търсенето на работа в България. По думите му основният проблем са грешките в законодателството ни.

Притежателите на чуждестранни дипломи биват прехвърляни от една институция към друга, което отнема месеци без резултат.

Ивайло Калфин прикани българските законодателни органи да въведат промени в системата на признаване на дипломи, преди този натиск да ни бъде наложен от ЕС.

Той обясни, че в момента Европейският парламент (ЕП) разглежда проектодиректива за улесняване на процеса на признаване на дипломи и квалификация от страните от ЕС.

Евродепутатът предложи българските институции да признават автоматично дипломите от европейски държави и само да сверяват истинността им.

Представители от Министерството на труда и социалната политика припомниха за своята национална инициатива "Работа за младите хора в България".

В рамките на тази и на следващата година ще се приложи пакет от мерки, програми и услуги за активиране, информиране, консултиране, обучение и заетост на младите хора до 29-годишна възраст.

За мобилността на българските граждани на европейския трудов пазар евродепутатът от групата на Алианса на либералите и демократите за Европа Метин Казак каза, че на България и на Румъния им остават още две години до изтичането на преходния период от членството им в ЕС.

Той допълни, че през март ЕП е приел резолюция за премахване на пречките за упражняване на правата на гражданите на ЕС.

С нея се очаква да се премахнат съществуващите правни и практически бариери пред свободното движение на граждани и да не се въвеждат тежки и "необосновани" административни процедури.

От информационното бюро на ЕП в България съобщиха данни от миналогодишния доклад на ЕК, че българските и румънските работници в ЕС допринасят за повишаване на брутния вътрешен продукт на съюза с 0,3% и благоприятстват икономиката му.

Изразена бе надежда, че пречките пред съгражданите ни за намиране на работа и за признаване на дипломи и квалификация скоро ще бъдат отстранени.

#1 AlahAkbar 12.05.2012 в 12:33:36

Най предпочитат, ако може да не ти плащат. Па ако ще и в Китай да си правил стаж!

#2 Gastaroll 12.05.2012 в 12:43:14

Ха, че това не са ли онези същите 85% работодатели дето нямат висше образование и не биха взели някой по-умен от тях на работа ?

#3 Meteora 12.05.2012 в 14:26:54

Легализация на англйиска бакалавърска диплома излиза над 500 лева. Два пъти по 170 лева в посолство на Нейно величество за копие и куриер до Британия и после още 180 лева за превод и легализация в Министерство на правосъдието. За магистърска диплома веднъж 170 в посолството на Нейно величесво и още 180 лева за превод и легализация. Като се има предвид колко пари си хвърлил за образование в Британия, тези близо 1 000 лева изглеждат нищо, но иначе са си цифра...

#4 Чинчифон 13.05.2012 в 12:31:27

Защо вместо капиталист сега казваме работодател?От кого и срещу какво я взема тази работа,че тъкмо той да я дава на хората?За им помага или пък те да му помагат да забогатява още повече?

Новините

Най-четените