Няма да има отделен министерски пост за управление на изборния процес, а служебният премиер проф. Георги Близнашки ще отговаря за подготовката на предсрочните избори на 5 октомври.
Това става ясно от съобщение на правителствената пресслужба, цитираща изявление на служебния премиер, което ще бъде излъчено тази вечер по Българската национална телевизия.
Никакви "Костинбродски афери" няма да допуснем
"Служебното правителство не участва в изборите, то ще създаде нормална обстановка за тяхното провеждане. Никакви "Костинбродски афери" няма да допуснем", казва проф. Близнашки.
Той определя като "добро" предложението Красимира Медарова да заеме длъжността министър по изборните въпроси в служебното правителство.
"Откликнахме на обществените критики, състоятелни или не, но в създалата се обстановка преценихме да не се създава подобна длъжност", обяснява служебният премиер.
Крачка напред, две назад
Казусът възникна след първоначалния анонс за създаване на нова позиция "министър без портфейл" в служебното правителство, като за поста се спрягаше името на политолога Димитър Димитров - специалист по изборни системи и преподавател в СУ.
При обявяването на структурата и състава на служебния кабинет такава позиция не беше създадена. Вместо това президентът Росен Плевнелиев заяви, че ще върне Гражданския борд за честни избори, който съществуваше и при кабинета на Марин Райков със съмнителна резултатност.
В петък, обаче, стана ясно, че президентът се готви да назначи на поста Красимира Медарова - съдия от Софийския апелативен съд и бивш председател на ЦИК при ГЕРБ.
Информацията за кандидатурата на Медарова изтече, след като стана ясно, че Висшият съдебен съвет е насрочил извънредно заседание за временното й освобождаване от съдебната власт.
Намерението за назначаването й предизвика протестна реакция от страна на няколко партии и организации, което принуди Медарова да поиска прекратяване на процедурата по избора й в служебното правителство.
Радикални идеи - ама друг път
Междувременно, неуспелият кандидат за поста - Димитър Димитров - заяви пред БНР в неделя, че сам е предложил идеята за отделно ведомство за подготовка на изборите, но е отпаднал от състава на кабинета, защото предложил "някои радикални идеи" като ограничаване на политическата намеса и промяна в работата на ГРАО, МВнР и няколко други по-малки агенции.
Димитров обясни, че повторение на Костинбродската афера не може да има, тъй като в новия Изборен кодекс са описани "изключително детайлно" подробностите - коя ще бъде печатната база, какво ще трябва да върши.