Калфин напусна социалистите ни в Европарламента

Евродепутатът Ивайло Калфин подаде оставка като водач на българските социалисти в Европейския парламент заради различия с ръководството на БСП. Най-активният ни евродепутат открито критикува позициите и действията на червената партия, а наскоро заяви, че в редиците й няма морал и честност.

"За мен компромисите в коалиционната политика и кадровите решения на БСП са стигнали до границата на приемливото", пише Калфин до Станишев, уведомявайки го за своята оставка.

"Очевидно публично изразените ми аргументи за прозрачност, коалиционно споразумение (бел.р. - с ДПС), прозрачно упражняване на властта, принципно отношение към партия "Атака" и недопускане Изборният кодекс да се приема непосредствено преди избори, не са срещнали разбиране и дори не са довели до дискусия в БСП", изтъква европейският депутат.

Калфин е спряган за водач на алтернативната лява листа за европейските избори на движение АБВ на Георги Първанов. В две последователни медийни изяви пиарът и член на формацията Нидал Алгафари обяви, че левицата ще се яви с две листи.

В писмо до Станишев Калфин пише, че целта му като водач на българските социалисти е била модерната европейска социална държава да стане факт за българските граждани и интересите им да бъдат защитавани и чрез механизмите на ЕС.

„Ако се съди по изградения авторитет, доверието на колегите и позициите на четиримата български социалисти в ЕП, аз съм допринесъл това да се случи", пише Калфин.

Ивайло Калфин никога не е бил член на БСП. Той бе привлечен от ПД "Социалдемократи" на Николай Камов и е близък до Първанов. Въпреки оставката, той остава член на българската делегация на социалистите и член на парламентарната група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент.

Реакциите

Пред журналисти министърът на външните работи Кристиан Вигенин допусна, че търсенето на алтернатива от Ивайло Калфин може да доведе до разделение в левицата, макар че той не пожелава такъв сценарий.

Вигенин е бивш евродепутат и спряган отново за такъв в бъдещата листа на БСП за евроизборите, която трябва да се приеме на конгреса през февруари.

Той отбеляза очакваното разделение на гласовете при сценарий "две червени листи за евроизборите" и заяни, че се надява хората, които тръгват в тази посока, да са изчислили този риск.

Зам.-председателят на парламента и депутат от БСП Мая Манолова заяви, че се надява кръгът около Първанов, който работи за втора листа, да размисли, тъй като "това са хора с разум".

"Регистрирането на паралелна листа, независимо дали от друга партия, коалиция или инициативен комитет, е удар срещу единството в БСП и директно работи за връщането на Бойко Борисов", каза Манолова.

Според евродепутата Илияна Йотова една алтернативна лява листа не би била добре за БСП, но тя смята, че разединение няма. Тя припомни, че през 2009-а Калфин е бил номиниран много трудно за евродепутат от БСП - заради участието му в Евролевицата.

Соцдепутатът Татяна Буруджиева смята, че Калфин е притеснен от факта, "че е изолиран от процеса на номиниране (за евродепутат - бел.р.), което е съвсем нормално, при положение че не е член на БСП".

По време на кабинета Виденов Ивайло Калфин беше един от депутатите от тогавашната парламентарна група на Демократичната левица, подписали известното писмо до Жан Виденов в несъгласие с управлението му и по-късно - заедно с Елена Поптодорова и др. социалисти отиде в Евролевицата.

#1 Rowan 13.01.2014 в 14:42:47

Защо ли преди два часа и половина написах под друга статия, че личностите по нашите ширини, не могат да се издигнат без подкрепата на авторитетите? Калфин е класически пример за извратеността на пропорционалната система. Личност, която трябваше до този момент да лиже г*за на Станишев, сега ще трябва да прави същото на Първанов, за да бъде отново избран. Пък Калфин е личност, дето спокойно може да си вземе мандат в който си пожелае район на страната по мажоритарната система, при това с кампания на собствени разноски. Не случайно има 100% консенсус в парламента (пък и в медиите) срещу мажоритарния вот, как иначе ще си осигурят топли места и издръжка на държавната хранилка хилядите некадърници от партийните организации, ако не монополизират властта за партиите, и не експлоатират личностите?

#2 pepe 13.01.2014 в 17:52:12

Роване, с това ти мнение съм напълно съгласен. Отдавна се надявам в България да се появи "разумна лява алтернатива". Това дори може да доведе и до появата на /не дай си боже/ разумна дясна алтернатива - защото според мен в момента и такава липсва. Въобще разумността в тази страна лесно бива завряна в кучи ... от поддръжниците на тези като "единство в Партията", "който не е за БСП, значи е за Борисов" /или обратното/ - и това при положение, че над 50% от имащите право на глас въобще не гласуват - тоест очевидно не са съгласни да дадат гласа си нито за БСП, нито за "Бойко" /с какъвто и антураж да им се предложи/; нито пък са особено склонни да дадат гласа си за поредната "формация", застъпваща идеята, че всички ще забогатеем, само трябва първо да позволим на някой други да забогатеят - за наша сметка най-често, защото на онези, които могат да забогатеят без това да става за "наша" сметка подобни политически формации не им трябват - те и без това си забогатяват ако го правят с кадърност и работа или създаване на продукт, който могат да продават по цял свят.

Новините

Най-четените