Криза в Гърция, промени в кабинета, търсят се 6.4 млрд. евро

Напрежението в Гърция ескалира - и сред обществото, и в средите на управляващите. Основният проблем е намирането на 6.4 млрд. евро, колкото е дефицитът в бюджета.

В крайна сметка, след като се провали в опитите си за ново правителство на националното единство с участието на втората в Гърция партия Нова демокрация, премиерът Георгиос Папандреу направи промени в кабинета си.

Досегашният министър на отбраната Евангелос Венизелос е назначен за министър на финансите и ще се заеме с усилията за преодоляване на дълговата криза.

54-годишният Венизелос беше основният опонент на Папандреу за лидерския пост в ПАСОК през 2007 г. Той е назначен и за вицепремиер заедно с Теодорос Пангалос.

Папандреу назначи и нов министър на външните работи. Това е 49-годишният евродепутат Ставрос Ламбринидис, който сменя Друцас. Досегашният заместник-министър на отбраната Панос Бенглитис вече е министър. Бившият финансов министър Георгиос Папаконстантину поема екоминистерството.

Папаконстантину беше главният архитект на мерките за бюджетни икономии. За мястото му се спрягаше името на бившия вицепрезидент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Лукас Пападемос, но той явно е отказал.

Гръцкият премиер обеща да поиска вот на доверие след промените в правителството си.

Междувременно френският президент Никола Саркози се срещна днес с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин, за да обсъдят гръцката криза и предстоящата среща на ЕС на 23-24 юни. Германия и Франция имат различно мнение за това как може да се решат проблемите с гръцкия дълг. Основното различие е за участието на частни инвеститори във втория спасителен план за Атина.

Кредитната агенция Фич вече допусна участие на частните облигационери. След срещата

Меркел и Саркози отправиха съвместен призив новият спасителен пакет за Гърция да бъде приет възможно най-бързо.

"Нуждаем се от решение възможно най-скоро, за да имаме яснота. Говорехме за това през целия май, сега и през юни. Дискутираме едни и същи въпроси без да намерим решение", каза Меркел.

"Ние искаме участието на частния сектор да бъде на доброволна основа. Искам да подчертая това. Няма законова база за това участието на частните инвеститори в спасителния план за Гърция да бъде задължително", добави германският канцлер.

За да получи нова финансова помощ от ЕС, гръцкият премиер Георгиос Папандреу трябва да реализира 5-годишен икономически план, който предвижда увеличаване на данъците и намаляване на публичните разходи. Той трябва да бъде гласуван от парламента до края на месеца.

Провал на кабинет на националното единство

Тази седмица Папандреу безуспешно се опита да "качи на лодката" втората политическа сила в страната - Нова демокрация, с предложението си за коалиционно правителство на националното единство между управляващата в момента ПАСОК и най-голямата опозиционна партия.

Гръцката опозиция обаче поиска вчера оставката на Папандреу. Лидерът на Нова демокрация Андонис Самарас го призова да се оттегли в телефонен разговор между двамата. Папандреу отговорил, че е готов да даде път на служебен кабинет, ако двамата със Самарас се споразумеят за рамките и целите на новото правителство на националното единство.

Преди това протестиращи гърци хвърлиха коктейли "Молотов" и подпалиха един от входовете на министерството на финансите в Атина на централния площад "Синтагма" до парламента. Поне 10 души бяха ранени, след като протестиращи започнаха бой с частите за безредиците.

25 000 се бяха събрали на "Синтагма" на демонстрация срещу затягането на коланите, но протестът излезе извън контрол. Полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне група от 200 младежи. Газът достигаше и до президентската резиденция, където премиерът отиде да информира държавния глава Каролос Папуляс за ситуацията.

И в парламента ПАСОК има проблеми

В парламентарната група на ПАСОК също не е спокойно, след като я напуснаха бившият заместник-финансов министър Георгиос Флоридис и Хектор Насиокас в знак на протест срещу антикризисните мерки и провала на преговорите с опозицията за съставяне на правителство на националното единство. Флоридис беше сред очакваните нови лица в кабинета...

Противниците на Папандреу поискаха предоговаряне на тежките условия по новия спасителен пакет от ЕС и МВФ, който може да достигне 105 млрд. евро. Управляващите отказаха с мотив, че това би изправило страната пред фалит. В отговор лидерът на Нова демокрация Андонис Самарас призова Папандреу да подаде оставка и да насрочи избори.

Еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен призова да бъдат забравени различията и да се постигне споразумение за втория спасителен пакет за Гърция до 11 юли. Той изрази увереност, че този месец ще бъде отпуснат петият транш от 12 млрд. евро по първия 3-годишен пакет от 110 млрд. евро.

Президентът Каролос Папуляс призова политиците към отговорност в този решителен момент, "за да не премине икономическата криза в политическа".

#1 Petr0nas 18.06.2011 в 02:55:13

Време е за сметката "ПАЦАВУРИС" ние 20 години я плащаме така че да не се притесняват много гърците

Новините

Най-четените