Управляващите бързат с промяна на СЕМ преди избора на генерален директор на БНТ, който ще бъде избран след 24 юли.
Социалистите са внесли две кандидатури - на Иво Атанасов и на Радомир Чолаков. Само един от тях ще влезе в Съвета за електронни медии, за да замени София Владимирова и парламентът ще реши кой следващата седмица.
Кръгът "Станишев" vs кръга "Първанов"
В партийните среди те са коментирани така: "кръгът на Първанов" срещу "кръгът на Станишев". Иво Атанасов, депутат от БСП в пет поредни парламента, беше изваден от листите по времето на Станишев. След което президентът Георги Първанов го направи свой съветник.
Радомир Чолаков, главен юрисконсулт на ВАЦ, а сега и при новите собственици на "Труд" и "24 часа", е другата номинация. През 2010 г. Чолаков беше подал документи и за конкурса за генерален директор на БНТ.
В началото на кариерата си Чолаков е част от екипа на студентското предаване "Ку-ку", създадено по идея на БНТ. При създаването му екипът е бил сформиран от страна на комсомолците от ДКМС, представени от Любен Дилов-син и Радомир Чолаков от Университетския комитет на Комсомола, и Федерацията на независимите студентски дружества (ФНСД) - в лицето на Петър Курумбашев и Камен Воденичаров.
Кой ще оглави БНТ
Новият директор на обществената национална медия трябва да бъде избран от СЕМ до 26 юли, тъй като мандатът на настоящия - Вяра Анкова, изтича на 31 юли.
Документи подадоха сегашният генерален директор на телевизията Вяра Анкова, оперативният директор Константин Каменаров, доскорошният шеф на БНР Валерий Тодоров, Камен Воденичаров, репортерът в телевизията Стоил Рошкев, журналистът Георги Божков, инженерът Радослав Главчев, бившият ръководител на българския културен институт в Берлин Оли Груева и журналистът и кореспондент на БНТ в Кърджали Красимир Ангелов.
От тях бяха допуснати: Вяра Анкова, Валерий Тодоров, Константин Каменаров, Оли Груева, Красимир Ангелов и Радослав Главчев.
В открити заседания СЕМ ще проведе събеседване с тях. Заседанията са предвидени за 22, 23 и 24 юли. След това с явно гласуване ще се състои и изборът за генерален директор на БНТ.
Изискванията бяха кандидатите да са български граждани, да имат завършено висше образование, да притежават опит в електронните медии, електронните съобщения, журналистиката, правото или икономиката, да имат обществен авторитет и професионално признание, да са с най-малко 5-годишен трудов стаж в телевизия.
Освен това те трябва да отговарят на изискванията на чл. 26 от Закона за радиото и телевизията, според които не трябва да са осъждани, не могат да са еднолични търговци, собственици на капитала на търговски дружества, съдружници, управители, прокуристи или членове на ръководни и контролни органи на търговски дружества и кооперации, както и да не са били щатни и нещатни сътрудници на бившата Държавна сигурност.