Почти два месеца след парламентарните избори Сърбия все още е без правителство. Но коалиция като че ли постепенно се оформя - от верни на Милошевич хора. Неговият рупор от 90-те години е на път да стане премиер, коментира Дойче Веле.
Най-вероятното новият кабинет ще бъде сформиран без участието на бившия президент Борис Тадич и неговата Демократическа партия. Тадич и партията му управляваха в продължение на години, но в крайна сметка подцениха недоволството на гражданите по отношение на икономическата ситуация и недостатъчната борба срещу корупцията. Което обяснява загубата, която Тадич претърпя на президентските избори през май срещу конкурента си Томислав Николич - великосръбския националист, който се постара да се представи като максимално проевропейски ориентиран.
Непосредствено след поражението си Тадич заяви, че в никакъв случай не би искал като компенсация за изгубения си пост да се съгласи да застане начело на сръбското правителство. Няколко дни по-късно обаче той оттегли декларацията си и обяви, че отговорността, която носи, все пак ще го накара да се включи в кабинета. Тадич се стреми да удължи живота на коалицията между неговата Демократическа партия и Социалистическата партия на Сърбия на досегашния вътрешен министър Ивица Дачич, разширена с участието и на един трети партньор.
Ренесанс на национализма
"Засилват се опасенията, че след избора на Томислав Николич за президент и очаквания избор на Ивица Дачич за премиер Сърбия ще направи стъпка назад по пътя на своята демократизация", казва германската депутатка и експертка за Балканите Ута Цапф. Според нея националистическите и реакционните сили в Сърбия вземат връх. "Каква фатална символика, че това се случва в годишнината от събитията на Косово поле", допълва германската депутатка.
С Николич и Дачич, за първи път след свалянето на режима на Милошевич, двама привърженици на военната му политика се настаняват в управлението на страната.
Оглавяваната доскоро от Николич Сръбска Прогресивна партия, която спечели най-много гласове на парламентарните избори, предложи на Дачич да оглави едно съвместно коалиционно правителство, макар че неговата Социалистическа партия се представи слабо на изборите. Социалистическият лидер потвърди, че е получил предложението да стане премиер и го нарече "сериозен въпрос", с който неговата партия се е заела.
Всъщност дори и на върха в Сърбия да застанат последователи на Милошевич, страната няма непременно да се върне назад в миналото - просто връзките й с Европейския съюз вече са твърде тесни. И макар първата визита на Николич да се осъществи в Москва, а не в Брюксел, Сърбия няма да се превърне в поредната постсъветска република. Но за отношенията със съседните държави новото ръководство не предвещава нищо добро.
Оно се вижда и едно око че национализма е голем бизнес у международната политика. Сърбете за разлика от нас го метат този зар правилно, и с голем напоследък успех. Колко и да ги оплюваме, оно е ясно, они са по напръднали по тази тема от назе.
винаги ми е бил най-интересенб и същевременно най-смешен следният въпрос - на каква база се обединява националисти от различни държави - било то в ЕП или на някакви "конференции" на нацисти?
щото, според мен лично, най-големия враг на даден националист не е негъра от зимбабве, китаеца, пакистанеца или българина, взимащ работаг на некадърника с бръсната глава, ами всеки друг националист от друга държава...
я ме светни точно и конкретно, какво против глобализма имаш? искаш пак да няма нет (глобално), да няма свободно движение на стоки, услуги и хора (пак глобално)? нещо не го разбирам това с антиглобализма, ако ме питаш. не искаш свобода на словото, словото и изкуството да пътуват свободно, хората да пътуват? там за евреите не мога да ти помогна, може да се обърнеш към трудовете на гьобелс и хитлер... не съм сведущ.
да не говоря, че както крайнодесните, така и крайнолевите (противоречащи си доктрини) са все антиглобалисти. тая теория изобщо има ли стабилна основа или е пак - една тетка каза...
В момента в който Германия събере достатъчно мощ( имам впредвид военна подкрепа отвътре и от вън) и достатъчно воля за политически действия, Европейския съюз в съвременния му вид е свършен! Гърция и другите НАТО хрантутници ще спрат да получават германски пари анд дат ис ит! В момента Германия плаща защото е победена , ако сте забравили. А начело на парада са Америка, Англия и донякъде Франция- Малката Антанта. Голямата Антанта включва и Русия.( Забележете едно- Англия дори не е членка на съюза но е с решаващо мнение , както и САЩ) Европа се разделя и държави като България и Сърбия имат своя шанс. Сърбия 100%. България - не знам, при този демографски срив тя вече е обелюдена територия населена от цигани. А който си мисли че тези събития са в необозримо бъдеще- слаб 2. До 2025 всичко това ще е реалност, за добро или лошо.
кога ви пуснаха на имбецилите от 4ти км нет бре?
стига с тия сърби бе... сами си го вкараха, като преизбраха психопата (национален герой) слобо 3-4 пъти поред... айде стига с тая чекия и стига са го играли мъченици. сърбите за 10 г. такова реване му удариха, каквото немците за 60 г. не му удариха, а вторите изгубиха бая повече, ама и бая повече се осраха де. като се осереш, бъди мъж и си го изчисти или хапни. кво е тва реване?
а тва че са избрали поредните лумпени - техен си проблем.