Бившият американски президент Джордж Буш даде първото си интервю близо две години след като напусна Белия дом. Поводът е публикуването на неговите мемоари "Decision Points".
В книгата Буш уверява, че бил отвратен и гневен, когато не са били открити оръжия за масово унищожение в Ирак. Именно съмненията за тяхното предполагаемо наличие беше повод за военната операция.
В интервю за американската телевизия Ен Би Си бившият президент на САЩ, който странеше от медиите след напускането си на поста, се самоопредели като дисидентски глас в собственото си правителство против войната в Ирак: "Бях дисидентски глас. Не исках да използвам сила. Исках да дам шанс на дипломацията", каза Буш.
В интервюто обаче Джордж Буш-младши отказа да се извини, че е започнал войната: "Извинението на практика би означавало да кажа, че решението ми е било грешно. А аз не вярвам, че е било грешно решение."
Попитан за ролята на неговия вицепрезидент Дик Чейни, за когото се твърди, че го е убедил да разпореди военната операция в Ирак, Буш бе лаконичен, че този въпрос не е от значение: "Аз съм човекът, който решава кога атакуваме", подчерта той.
Буш допълни, че лятото на 2006 г. е било най-лошият период от неговото управление: "Защото тогава мислех, че сме на път да загубим в Ирак", обясни той.
Бившият американски президент, който управлява два последователни мандата от 2001 до 2009 г., допълни, че "светът е по-добро място без Саддам Хюсеин" и 25 милиона души "сега имат шанса да живеят в свобода".
Скандалът с Абу Гариб
Попитан за скандала с измъчването на иракски затворници от американски войници в затвора "Абу Гариб", западно от Багдад, бившият президент на САЩ потвърди, че тогавашният министър на отбраната Доналд Ръмсфелд му е предложил да подаде оставка.
"Сериозно помислих дали да приема. Знаех, че това би било много силен знак да заменя шефа на Пентагона след една толкова сериозна грешка. Един важен фактор обаче ме спря: нямаше естествен кандидат, за да го замести", разказа той.
В книгата си бившият президент на САЩ казва, че е смятал, че грубите техники на разпит са необходими, за да бъдат принудени заподозрените терористи да издадат информация за потенциални атаки.