Иран изстреля в космоса ракета, съдържаща капсула с живи организми.
Първите живи ирански "космонавти" са мишки, костенурки и червеи, които са се издигнали в стратосферата с ракетата-носител "Кавошгар-3" ("Изследовател-3").
По-късно капсулата се е приземила в определения район. След завръщането си "космонавтте" ще бъдат използвани за научни изследвания, оповести иранският военен министър Ахмад Вахиди.
Проектът за полета на жив организъм в космоса бе подготвян от иранските власти в продължение на две години. Първата ракета, иран, ракета, изстреля ирански научен сателит през март 2008 г. Втората, „Кавошгар-2", излетя през ноември 2008 г. Полетът на „Кавошгар-3" бе извършен в рамките на 10-дневните тържества по повод 31-вата годишнина от ислямската революция в Иран.
Президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад определя полета на ракетата, достигнала височина от 200 км, като пробив, помагащ за разбиването на “глобалната доминираща система”.
Ахмадинеджад обяви, че се надва в близко бъдеще Иран да изпрати и човек в Космоса.
Международната общност обаче се страхува, че под прикритието на космическата си програма Техеран разработва ракети с голям обсег и ядрено оръжие.