Всеки втори британец е против членството в ЕС

Над половина от жителите на Великобритания биха гласували на референдум, че искат страната им да напусне Европейския съюз, предаде БНР.

Ново проучване на "Обзървър" показва, че антиевропейските настроения проникват все повече в трите основни партии на Острова.

Консерваторите са най-големи противници на ЕС. Единствено хората между 18 и 34 години са категорично за оставането на Великобритания в ЕС.

През октомври на конференция на торите премиерът Дейвид Камерън обяви, че предстои референдум във Великобритания, за да бъде решено дали Обединеното кралство ще остане в общността.

Според него допитването е най-чистият, прост и недвусмислен начин да се изяснят отношенията между Лондон и Брюксел.

Европа се променя, еврозоната е по пътя на интеграцията и аз мисля, че за нея в условията, когато трябва да се запази единната валута, това е правилният избор, посочи Камерън. По думите му Великобритания може да намери ново и по-добро решение за взаимодействие с Европа.

Според Индермит Джил, главен икономист на Световната банка за Европа и Евразия обаче е рано да се отписва Европа, която е един "борбен регион". Тя участва в световната търговия с около половината от всичките си стоки и услуги.

Две трети от тези стоки и услуги остават там, в Европа, което е една от най-привлекателните й черти: регионалната търговия помага на бедните страни от континента да догонят по-богатите, затова Европа е най-доброто място за развиващите се икономики.

От 1970 до 2009 по-бедните европейски икономики се развиваха с темпове от почти 4% годишно и даже богатите страни си осигуряваха растеж от почти 2% ежегодно. Това е ярък пример за успех: САЩ с темпове на растеж от 1.8% в течение на дълъг период се превърнаха в крайна сметка в най-мощната световна икономика, отбелязва Джил в своя статия, цитирана от БГНЕС.

#3 aryan 18.11.2012 в 17:05:18

Англичаните пак са намислили някаква мръсна игра,при тях всичко е много добре пресметнато и амбициите да са управляващата сила в света никога няма да ги напусне.

#8 A4i 19.11.2012 в 12:04:12

Шарл дьо Гол налага вето на искането от Великобритания да се присъедини към EO през 1963 и 1967. Присъединяват се 1973г. , след смъртта на дьо Гол. Все пак дьо Гол е бил прав да се съмнява в политическата воля на Великобритания да се присъедини към Европейските Общности.

Новините

Най-четените