Демокрацията отстъпва място на авторитарни и тоталитарни режими, а свободните нации по света намаляват все повече. Това показва годишният доклад на правозащитната организация Freedom House.
Ако между 1988 и 2008 г. "несвободните" народи са намалявали прогресивно от 37,6% до 21,8%, в последното десетилетие техният дял се е увеличил до 25,6 на сто. За сметка на това се вижда спад в категорията на "свободните" страни, извън които изпада дори Унгария - единствената "частично свободна" страна от Европейския съюз със 70/100 точки.
България остава в клуба на "свободните" с 80 от максималните 100 точки.
"Антидемократичните държавни ръководители от Централна Европа и Балканите - включително някои, които безочливо концентрират властта си отвъд конституционните ограничения - продължават да подкопават институциите, които защитават свободата на изразяване и събиране, и върховенството на закона", се казва в доклада.
"В Унгария премиерът Виктор Орбан ръководеше един от най-драматичните спадове, регистрирани от Freedom House, в рамките на ЕС. След като методично полагаше усилия да отнеме платформата на критичните гласове в медиите и гражданското общество, Орбан и неговата дясно-националистическа партия Fidesz лесно защитиха парламентарното си супер-мнозинство по време на изборите през 2018 г. Скоро след това правителството принуди Централния европейски университет да затвори врати, като прогони енергичната му академична общност. Годината обаче завърши със силни прояви на недоволство от страна на хиляди протестиращи, които излязоха на улиците, за да изразят несъгласието си с нарушенията на Орбан", се казва в анализа.
Критики са отправени и към Полша, където "партията на Ярослав Качински "Право и справедливост" съсипа правната рамка на страната в опита си да наложи политически контрол върху цялата съдебна власт".
Freedom House отчитат, че атаките срещу медийната независимост не са ограничено явление в Европа.
"Новото дясно правителство на Австрия приложи натиск върху обществената телевизия, чешкият премиер Андрей Бабиш използва близко свързани медийни издания, за да се бори с неприятните скандали. В Словакия разследващият журналист Ян Кучяк беше разстрелян в дома си, след като разкри корупционни връзки между правителствени служители и организираната престъпност", се казва в доклада.
Сръбският президент Александър Вучич и черногорският държавен глава Мило Джуканович са дадени като примери за опасна консолидация на властови инструменти, подкопаващи "базовите стандарти на доброто управление и надвишаващи предписаните по конституция функции".
"В Турция се проведоха едновременни парламентарни и президентски избори през юни 2018 г. впъпреки двугодишното извънредно положение, по време на което бяха арестувани лидерите на ключова опозиционна партия, а правото на свободно слово и свободно събиране бяха крайно ограничени. Въпреки че извънредното положение беше отменено след изборите, властите продължават да се занимават с чистки в държавните институции и с арести на журналисти, членове на гражданското общество и университетски преподаватели", посочват още от Freedom House.
С едва 20 точки, Русия е класирана по-назад от Казахстан в класацията на свободните нации.
Правозащитниците посочват, че президентският режим в Москва се възползва от силови тактики, включително репресия срещу независимите медии и гражданското общество, злоупотреба с публични ресурси и преследване на истинските политически опоненти в страната.
"Журналисти и активисти в Русия, както и в други страни (от региона Евразия, б.р.), продължават да работят в опасни условия, като рискуват да бъдат арестувани, тормозени и дори убити заради независимото отразяване. Няколко руски журналисти загинаха при подозрителни обстоятелства, а в Украйна репортери бяха подложени на тормоз и атентати. В Казахстан и Беларус стриктните медийни регулации допълнително възпрепятстваха журналистите, които и без това вече работят в условията на строги ограничения", се казва в доклада.
Freedom House снижава и оценката за свобода в Съединените щати, като вече ги нарежда зад Великобритания, Франция и Германия.
Причините: дълготрайните проблеми с политическата поляризация, загубата на икономическа мобилност, влиянието на частни интереси и възходът на партийните медии. Президентът Доналд Тръмп е посочен като един от факторите за тази негативна промяна заради "влиянието върху американската политика, което оказва натиск върху базовите ни ценности и експериментира със стабилността на конституционната система".