Ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев заяви, че вижда "положителна динамика" в отношенията между Москва и Вашингтон.
Дмитриев е на посещение в американската столица като специален пратеник на президента Владимир Путин.
По думите на кремълския представител не са водени конкретни преговори за отпадане на санкциите срещу Русия, но подчерта, че наказателните мерки трябва да бъдат премахнати, за да се възобновят бизнес отношенията между двете държави.
"Засега не се интересуваме от облекчаване на санкциите. Единствено обсъждаме, че ако Америка иска да има повече бизнес с Русия... тогава, разбира се, САЩ трябва да го направят", казва Дмитриев пред CNN.
Всъщност самият той е поставен в американския санкционен списък, но Вашингтон временно му издаде виза, за да може да пътува до там.
В американската столица Дмитриев се е срещнал с американския преговарящ Стив Уитков, който преди няколко седмици бе в Москва и се срещна с президента Путин.
По думите на Дмитриев сегашните разговори са засегнали редица теми, включително добивът на редки метали, сътрудничество в Арктика и дори мисии до Марс. Той каза, че продължава работата и по възстановяването на директните въздушни полети между САЩ и Русия.
••• Само преди седмица президентът Тръмп реагира остро на изказвания от Путин:
Смята, че американският бизнес се интересува от Русия и "иска да запълни нишите на европейските компании, които са напуснали."
"Виждаме, че идеологическите ограничения, които съществуват сред европейците, биха могли да позволят на американските компании да запълнят редица ниши", смята Дмитриев. "Без съмнение отбелязваме положителна динамика в отношенията ни. Все още са необходими доста срещи, но най-важното е, че виждаме положително, творческо отношение", казва пратеникът.
Той подчертава също, че има напредък по отношение на преговорите за примирие в Украйна.
"Мисля, че с администрацията на Тръмп мислим сходно за това какво е възможно, какво наистина може да работи и как можем да намерим дългосрочно решение", казва Дмитриев. "Мисля, че дългосрочно решение е необходимо, защото ние също мислим за глобалната сигурност и как да направим така, че руските опасения за сигурността да бъдат взети под внимание."
Според него напредъкът е бил подпомогнат от преговорите в Саудитска Арабия и от работата на американския преговарящ Стив Уитков.
"Противниците на сближаването ни се опасяват, че Русия и САЩ ще намерят общ език, ще започнат да се разбират по-добре и ще изградят сътрудничество както в международните отношения, така и в областта на икономиката", смята Дмитриев.