Склонни сме да мислим за диктаторите като за всемогъщи лидери, които действат с неприкрита жестокост и безнаказаност. Помислете за Башар ал-Асад в Сирия. Или, ако ви трябва киноориентир, припомнете си Саша Барон Коен като генерал-адмирал Аладин, северноафрикански деспот.
И все пак филмът Диктаторът - и нашите представи за диктаторите - остарява. Новите тирани са по-еволюирали и по-нагаждащи се към мисленето на хората. Нова книга на Уилям Добсън, наречена "Процесът на обучение на диктатора", подчертава тази тенденция.
Съвременният диктатор не може да разчита злодействата му да остават в тайна
Диктаторите са поумнели, пише Добсън, за да не изостават от промените в технологиите. Старомодните тирани като Мао, Пол Пот или Иди Амин биха могли да запазят зверствата си в относително голяма тайна. В наши дни това просто не е възможно. Ако един диктатор се опита да организира масово убийство и се опита да го запази в тайна, вероятно ще се провали. И видео на това изтребление ще се окаже в крайна сметка в YouTube.
Джоузеф Кони от Уганда се превърна в Интернет феномен. Чарлз Тейлър от Либерия наскоро бе обявен за виновен от Международния трибунал за военни престъпления. Президентът на Судан - Башир, е подведен под отговорност.
Така че сега най-интелигентните диктатори са еволюирали. Те позволяват известна степен на несъгласие - като клапа за изпускане на парата.
Политиката вече не е на борба с всички несъгласни, а на възпиране на масова мобилизация
Помислете за Китай. Тази седмица бе публикувано ново изследване от трима политолози от Харвард. Те са измислили начин за анализ на милиони публикации в социалните медии в Китай. Това, което е специалното, е че те твърдят, че го правят, преди китайското правителство да успее да ги цензурира - така че изследването осигурява уникален поглед отвътре не само към това, което китайците мислят, но и към това какво правителството смята за нужно да цензурира.
И какво установяват те? Обратно на това, което бихте си помислили, оказва се, че критиките към държавата не е по-вероятно да бъдат цензурирани. Дори злостните, язвителни критики са разрешени. Вместо това вниманието е концентрирано върху възпирането на масовата мобилизация. Миналата година Пекин е блокирал търсения в Интернет за тунизийската "жасминова революция", за да предотврати дискусии за Арабската пролет. По подобен начин този месец бяха цензурирани търсенията за цифрите 4/6 - цифрите представляват 4 юни, годишнината от клането на площад Тянанмън.
Изследването на Харвард показва, че лидерите на Пекин правят премерени отстъпки. Твърди се, че около 500 протести се провеждат ежедневно в цял Китай. Но всичко, което би могло да доведе до нещо по-голямо или по-организирано, незабавно бива подложено на цензура и държавата се заема да арестува организаторите му.
Диктаторите "отпускат юздите" и на печатните медии - за сметка на телевизията
Друг пример - Русия на Путин обикновено позволява на печатните медии голяма степен на свобода, опирайки се на тезата, че това, което четат няколко десетки хиляди хора в Москва и Санкт Петербург, няма особено значение. Но пък режимът е превзел напълно телевизионните новини, така че масовото мнение внимателно се контролира от Кремъл.
Ставаме свидетели на цялостна тенденция в Китай, Русия, Венецуела и много други страни - дори Мианмар. Безвъзвратно са отминали времената, когато диктаторите можеха напълно да игнорират исканията на народа си.
Докато гражданите имат по-голям достъп до информация за събитията по света и стават все по-свързани един с друг чрез Интернет и социалните медии, диктаторите ще се налага да правят по-големи отстъпки. Това е ситуация, която е много по-добра, отколкото е била преди 10, 20 или 50 години. Режими като тези в Сирия и Северна Корея могат да действат с директна бруталност, но те са откъснати от света - те са последните мохикани на залязващ политически строй.
Новият модел е да се позволява контролирано пространство за свободна търговия, за свободно образование, дори за разногласие с официалната позиция. Вероятно хората в тези страни ще могат да се възползват от това пространство, за да разширят сферата на свободата и правата си.
Замислете се обаче дали Башар е инициатора на насилието или .... ЦРУ. В Ирак махнаха диктатора Саддам. Вероятно плиткоумните смятат че така е премахнато насилието ? неееееее напротив. Насилието сега в Ирак е МНОГОкратно по-голямо. И хората живеят много по-мизерно. Разликата е че в това безвластие американските компании печелят. Цялата война беше измислена за да спечели военнопромишления комплекс, въпреки че всички наблюдатели казваха че няма оръжия за масово поразяване. Вероятно плиткоумните смятат че е премахнато насилието и в Либия - и там е многкратно по-голямо сега Същото е и в Египет. Но за Америка това е благодат - там където има размирици, там най-лесно се изсмукват националните богатства.
Напълно съгласен с коментара по-долу! Не мисля, че Сирия трябва да бъде нареждана на едно с Корея и Китай. Събитията в Сирия са под ръководството на ЦРУ. Един от "икономическите" убийци,отговарял за Южна Америка много добре обяснява как процедира САЩ спрямо неудобните режими. Всъщност САЩ не се интересуват дали един режим е легитимен, или не. Дали е диктаторски, или демократичен. Важното е режима да е послушен. Ако не е, тогава се предприемат мерки за неговото сваляне.В Сирия се случва точно това! Странно е, че хората все още вярват на този театър, който послушните медии им представят!
Тирани – тези ръководители на държави, които не залягат за разпространението на демокрацията и американските ценности, което е едно и също, а напротив, правят се на разсеяни, даже не харесват музиката на големия брат. Демократични ръководители - тези, които не създават проблеми на най-демократичната държава. ОК? – ОК!
Аууу, събрали се само мислещи хора....същински мислители Тихо да не ги разсейваме Иначе е забавно как най-големите фенове на Асад живеят извън Сирия Най-големите фенове на Китай не са в Китай На най-големите фенове на Кастро не им се живее в Куба Най-големите врагове на САЩ драпат за виза да мият чинии там Най-големите фенове на Путин и Русия нямат нито една руска вещ в домовете си... Ми не го разбирам тоя свят аз
Тоя с шапката много точно се вписва в описанието Бас хващам, че е ходил на бригада в САЩ или поне много му се иска да се поснима там.....другото е едно към едно
Не го ли коментирахме вече: Умственото ниво и имотното състояние на български "патриот" от твоя калибър и анадолски резеняк е горе долу едно и също...... тоест и там ще съм след мислещи хора
Горкият Асад ! Колко му е мъчно с бунтовниците там, а феновете му - здес.А и янките му не помагат , кроят шапки- плоха друзя, плоха.