€ 300 млн. за бутафория и малко история

300 милиона евро. Запомнете добре тази сума, защото в следващите няколко години тя ще промени историята.

Едни казват, че ще я „върнем" в цялото й величие - чрез масово издигане на крепости, базилики и кули. Други казват, че ще я изгубим - чрез обезличаване на културно-историческото наследство и свеждането му до провинциални атракциони за съботно-неделни разходки и скара-бира.

В последната година видяхме драстични примери - пластмасовата крепост в Перник и зидарията на Яйлата. Първо се посмяхме, после се ядосахме. И толкова. Само че проблемът с „извисяване" на руините „до зъбер и керемида" сега започва - европейските пари са на масата до 2020-та година и трябва да бъдат усвоени.

Цялото внимание към паметниците на миналото, изглеждащо крайно необичайно на фона на дългите години неглижиране от страна на държавата, може да се обясни единствено с наличието на огромен финансов ресурс.

Става дума за проекти за милиони, които в повечето случаи се опорочават по цялата верига, заради широките порти в Закона за културно-историческото наследство - те допускат съмнителни обществени поръчки, размиване на отговорност, безконтролно изпълнение и корупционни схеми по признанията на не един един или двама експерти.

Строяване на крепостите

Само през декември Националният исторически музей съобщи за три реставрирани крепости, отворили врати за посетители - „Туида" край Сливен (5.5 млн. лв), „Велбъжд" в Кюстендил и „Траянови врата" край Костенец (4.2 млн. лв). Отделно, десетки археологически комплекси очакват смяна пола от „обрасли в трева три реда камъни" до „туристически атракциони".

Ако се загледате в снимките, ще видите, че резултатите са като по калъп - експониран византийски и/или средновековен облик, 5-6 метра зидария и задължително поне една изцяло изградена кула, която се превръща в музей. Дори екстрите са едни и същи - възстановки на битки, стрелба с лък, будоар с рицарски одежди, демонстрации на занаяти, пейки за отдих, барбекю и т.н.

Основната критика е, че „новото строителство" се прави по хипотеза, без достатъчно научни доказателства и без да са приключили археологическите проучвания. Такъв е случаят на Небет тепе в Пловдив, където една гравюра от Ватикана послужи за проект, предвиждащ 14-метрова средновековна кула в града, който има славата да е след най-древните в света.

Няма помен от съвременния постулат, че новото не трябва да надделява над оригинала. Поради тази причина и Царевец не може да бъде защитен от ЮНЕСКО, тъй като е изграден по предположения по време на комунистическия режим.

Аналите на скандалите

Другото общо е мнимата публичност на тези толкова важни промени не само на миналото, но и на бъдещето. Гражданите, които първи трябва да бъдат попитани, обикновено научават постфактум, обществените обсъждания са апокрифни. Така в медиите се изнасят само грозните лични нападки.

И ето, монополистът на истината Божидар Димитров подхвана лична битка с критиците, които опитват да сдържат зидаро-мазаческия нагон за бърза печалба. Въпреки че това е извън компетенциите му на директор на НИМ, той ги нарича мошеници и корумпирани саботьори, които нищо не разбират от история.

Опозицията размахва международните конвенции за защита на културно-историческото наследство, но Димитров има свой прочит и в последно време лансира упорито аргумента, че е по-добре да сложим нови камъни върху старите, вместо да ги оставим да тънат в забрава, както е било досега.

С камъни в храстите пари от туризъм не се правят, казва историчарят, но не продължава по пътя на логиката до следващия въпрос - печелят ли се туристи с евтина пластмаса, феи от газобетон и прозорци от PVC дограма? Особено европейците, които би трябвало да имат рафиниран поглед към тези работи.

Отговор дойде от културминистъра Вежди Рашидов на изслушване пред ресорната културна комисия: „Малко бутафория ще допринесе много за туризма".

Какво тук значи някакво си ЮНЕСКО, настина, важна е разкрепостената фантазия на реставраторите, общините и министерствата, които пишат и чертаят, за може око да види, ръка да пипне. Или както казва Рашидов: „Винаги по света правят така: отбелязват с една цветна тухла истинските останки и нагоре го надграждат".

Винаги е късно, винаги няма път назад

Няколко месеца преди откриването на пластмасовия декор на крепостта Кракра в Перник, наречен меко казано визуализация, имаше извънредни заседания на Общинския съвет, проверки от Министерството на културата, какви ли не нападки и оправдания - в крайна сметка полимерните плочки с бодящи очите гайки си стоят и до ден днешен, дори вече има и интерактивен електронен гид на четири езика.

Още преди една година се заговори за смехотворните глинени феи и чудовища, красящи входа на пещерата „Леденика" край Враца. Една преди дни строителният министър Лиляна Павлова се възмути от пълното разминаване между бутафорната реалност и проектната документация, която е одобрена по нейно време, в първия мандат на ГЕРБ.

Тя призна, че е получавала сигнали като депутат, но едва сега, отново като министър и като посетител на място, се убедила в абсурда - и в пилеенето на европейска средства, вместо в реалното им оползотворяване. Павлова предвижда финансови санкции за общината във Враца, както има и проверка на ЕК за „Яйлата", но какво от това? Качулка след дъжд.

Очевидно контролните институции не вършат работа, щом като допускат толкова лесно едни пари в едни джобове, а покрай тях - подмяна на историята.

Но да си дойдем на думата - 300 милиона евро. Сумата е заложена в новия програмен период на ЕС до 2020 година. Другото е псевдонаука, газобетон, пластмаса и червени керемиди, които все някак ще бъдат напаснати, за да се получи нещо като крепост, нещо като паметник.

Доминация на кича над автентичните свидетелства на историята. Разрушени са, казват, а това не ни приляга на величието. Ами може би точно това показва трагичната история, която днес искаме да променим, тоест да подменим с хипотетични градежи и евтини имитации.

Кой знае дали през 2020-та година, ако шеметната „реставрация" продължи, България няма да е задминала Македония по кич и бутафория и да се е превърнала в един гигантски Лувър, където през 20-30 километра или 20-30 метра има храм на Зевс, светилище на Дионис, гроб на тракийски цар, византийска крепост, български дворец...

Наистина ли цената е само 300 милиона евро? Нали уж тези ценности нямат стойност.

#2 Bono-2 11.03.2015 в 09:16:17

Нека не забравяме че през нашите земи са минали редица нашественици, и то по няколко пъти. Така че освен автентични камънаци в храстите няма много неща, които да предложим. А е факт, че те не привличат толкова туристи. Американците при наличие на 200 години история, създават "автентични" римски крепости наляво и надясно, а ние не можем? Да, нека малко се помисли и да се направи поне да изглежда автентично, да има ИНТЕРЕСНИ неща, около самия туристически обект, нищо че не са свързани с историята... Ще дам за пример обекта Цари Мали Град. Строено, модернизирано, асансьори и т.н. Голяма част от цялата работа няма нищо общо с римската крепост. НО, има посещаемост. И от българи и от чужди туристи. Така че аз съм ЗА това да достроим камъните в храстите, после да им направим малко реклама, за да може някой турист да си остави парите в БГ.

#5 John Smith 11.03.2015 в 11:28:37

",та нищо да не ни напомня кои сме..." И кои сме бе Пезев? Да ти кажа ли? Ние сме Европейци !!! Ходих в Роли, Северна Каролина на конференция по тютюна и не чух някой да казва- "аз съм севернокаролинец". Казват, "аз съм американец". Щом сме в ЕU , значи сме европейци, след това българи. Е те такова самосъзнание ни трябва Пример: Аз съм Павур, Европеец от България, жител на Варна

#6 TheForce 11.03.2015 в 11:50:03

Абе, мъка голяма. Срам ме хваща само като гледам снимките. И изказване, че малко "бутафория" щяла да дойде добре. Това може да те докара наистина до тиха лудост. От къде се пръкнаха тия, бе?! Джон Смит, адмирации!

#7 Bobbie 11.03.2015 в 12:03:28

Първо, моме, "качулка след дъжд" да ни кажеш какво е, защото такъв израз в нашия език няма. Научете го този сложен български най-сетне. Второ, да си дойдем на темата. Моме, интернет дали ползваш? Да потърсиш по света как е. Ето ти един пример, току-виж си решила да си свършиш журналистическата работа и да потърсиш и други: http://www.twmuseums.org.uk/arbeia/whats-on/events/the-return-of-cohors-quinta-gallorum.html . Трето, за 2013-а година Велико Търново е посетен от близо 500 000 туристи. Не ще да е заради хубавите очи на болярските щерки. Най ще ми е заради възстановената крепост и шоуто "Звук и светлина" (което, аууу, представи си, не присъствало в бита на средновековния българин). Искаш ли да се обзаложим, че ще има ръст в горното число, когато бъде довършена Трапезица, която, между другото, иначе не би била отличена по никакъв начин от естествените каменни ридове от окото на неспециалиста, разбирай масовия турист. И аз не съм съгласен с комунистическо-идеалистичните рисунки в патриаршеската църква, но това е бял кахър, като знам колко полезна е за туризма в града. Четвърто, ЮНЕСКО, душице, не дава пари като защити даден обект. Пука му на туриста. Той иска да види нещо интересно, нещо, което не може да види у дома. Основи на сграда сигурно е видял и като си е строил вилата на село. Естествено, че като е само каменни основи, ще го надстроиш повече от "оригиналния" му вид, който не е оригинален сам по себе си. Цар Симеон, като е строил Златната църква, не я е оставил до основи, нали? Единствената бутафория, която трябва да бъде премахната и да бъдат съдени хората, които стоят зад нейното осъществяване, е крепостта Кракра. Другите обекти ще носят постъпления, докато хейтърите, като теб, си чешат езиците из кафетата.

#8 паяка 11.03.2015 в 13:35:16

Бе толкова ли няма кой да се сети, че съществуват и правилни начини за харчене на пари. Пари, хвърлени за миналото са безсмислен разход. А дори и формата за хвърляне на тези пари - кичозно ново строителство, жалка имитация на нещо историческо в какво би възпитала? Има толкова умни деца, в които би трябвало да се инвестира, защото там е смисълът. За съжаление има и болни деца, на които е редно да се помогне.

#10 паяка 11.03.2015 в 13:54:21

И като прилъжат туриста евентуално да дойде, нали се сещате, че никога няма да повтори, ама и на приятелите си няма да похвали, щото: 1. Пътуването из България не е удоволствие. 2. Почти навсякъде в кръчмите храната е най-вече полуфабрикатна от дискаунтери. 3. Алкохолът е опасен. 4. Кенефите са неприятни и платени. Съжалявам да го напиша, но е вярно почти за навсякъде из милата ни Родина.

#13 паяка 11.03.2015 в 15:04:43

Джонка, сър , не ща да се съглася с теб. Не искам да ме отъждествяват с грозните австрийци и със селяндурите швейцарци. Аз съм си аз, пък после едно-друго.

#15 Citizen X 11.03.2015 в 15:14:29

Бих се радвал, ако построят и още няколко Белоградчишки скали!

#20 doni 11.03.2015 в 20:46:50

Прави се навсякъде по света, но наистина се прави както трябва. В Испания например на много места са реставрирани стари замъци и крепостни стени. От това наистина се печели, защото са направени указателн0и табла на няколко езика, на някои места са интерактивни и за всичко това се плаща. Не виждам смисъла да оставим всичко да тъне в трънаци и късайки си панталоните, да обясняваме колко сме велики!

#21 citizen z 12.03.2015 в 13:57:58

Това, което са замислили, е тотална глупост, в нормалния свят - Великобритания, където не могат да се оплачат от липса на замъци/дворци, средновековни и по-нови, нещатати ги оставят на нивото на което са, и единствено консервация. Ние ще правим някави измишльотини - Цари Мали Град, пълна пародия.

#22 адаша 17.03.2015 в 22:09:52

Ама голяма специалистка авторката... А като е плеснала снимката на крепостта над Кюстендил, дали е погледнала, че същата е построена много преди възникването на България и е използвана (и достроявана съответно) почти век след падането на Втората българска държава? Забележката за римските арки и византийските (дали не бяха и те римски!) градежи в този контекст говори достатъчно за крайната (или безкрайна) некомпетентност на поредния хейтър, изявяващ се като "автор". Ами тогава явно римските терми (с арки) в центъра също са измислица, или пък отбранителната кула до тях - също...

#23 хаджи калфа 25.03.2015 в 23:34:36

Некомпетентно изказване, непознаване на ситуацията -сиреч клевети, ама и ние сме едни шарани, на прав кюнец се хващаме

#24 Бай Хай 21.02.2016 в 14:08:28

Цеце Мецке, историчарко недок***, пиле шарено - как разбра бе любеницо незряла че е малко историята ....!

Новините

Най-четените