"Низ от нелепи случайности и грешка на един човек, объркал нещата още в самото начало" - така директорът на столичната АГ болница "Шейново" д-р Румен Велев коментира пред журналисти случая с определи случая с размяната на две бебета в лечебното заведение.
По думите му хората, които са допринесли за тази грешка, ще получат сериозни наказания. Самият той е готов да подаде оставка, ако бъдат установени процедурни нарушения, довели до размяната на бебетата.
Д-р Велев обясни, че назначената проверка до момента показва, че най-вероятно бебетата са били разменени в кошарките им още преди първото предаване на майките.
"Майките и дечицата имат еднакви гривни, но на майката с гривна А ѝ е дадено бебе с гривна Б. Това е абсолютно недопустимо. Много органи разследват как се е стигнало до тази ситуация. Има смущаващи факти, които за момента не могат да си обяснят", обяснява шефът на АГ болница "Шейново"
Той признава, че разликата в номерата на гривните не са били забелязани нито от майките, нито са били сверени при изписването на пациентките.
"Също така 3 месеца е доста дълъг период от време, за което човек да не си погледне гривничките. 30 години съм акушер-гинеколог, за първи път ставам свидетел на такъв случай и честно да ви кажа - нямам обяснение, но съм наясно, че няма умисъл", коментира още д-р Велев.
Той поднесе извинения от името на целия екип на АГ "Шейново" на засегнатите семейства и изрази готовност за съдействие за решаване на ситуацията.
Шефът на болницата също така обясни, че случаят с разменените бебета е повдигнал въпроса за евентуална смяна на използваните гривни с такива с баркод, който да подсигури по-добре идентификацията на децата.
Двете деца са родени на 13 септември тази година. В началото на декември един от лекарите от болница "Шейново" идва в дома на едната майка, за да ѝ изкаже притесненията си, че двете бебета може да са били разменени заради грешка с гривните им.
Показва ѝ снимките на другото дете, за което от болницата предполагат, че е нейното, разказват в свой материал по темата от Nova.
При вътрешната проверка в АГ болница "Шейново" е установено, че номерът на гривничката, която се поставя на детето при раждане, не съответства на този на майката. Така се стигнало до заключението, че две бебета, родени по едно и също време, са разменени и са дадени на грешните родители.
Жената наема адвокат, който да ѝ помогне в правната битка да се установи кое точно е нейното дете.
Полицията и прокуратурата също биват намесени в случая, като по него е образувана официална проверка. Причината за това е, че другата майка, за която се смята, че е взела другото бебе, отказала да се яви в болницата, за да ѝ бъде направен ДНК тест.
Тя твърди, че детето, с което си е тръгнала от болницата, си е нейното.
И двете жени вече са дали ДНК проби, а резултатите са излезли за около седмица. Установено е безспорно, че и двете деца са с различни биологични майки от тези, които са написани в актовете им за раждане и от които са отглеждани до момента.
Случаят се разследва под ръководството на Районната прокуратура, като в рамките на седмица са разпитани близо 30 души. Заради този случай ще започнат проверки и в други АГ болници, съобщи здравният министър.
Проблемът идва от факта, че за да си върнат биологичните деца, двете майки трябва да минат през сложна и тромава процедура през съда, а тъй като случаят е прецедент, не няма изградена ясна съдебна процедура.
Според заместник районният прокурор на София Иван Стефанов и двете майки вече са дали ДНК материал за нов тест, назначен от съда, който да установи точно родителството на двете деца. Всички замесени са съдействали.
Той обясни, че до пълното решаване на казуса най-вероятно няма да се наложи социалните служби да взимат бебетата, защото няма данни те да живеят в риск.
За да си върне биологичното дете обаче всяка майка ще трябва да мине през съда.
"Първо трябва да заведе иск за оспорване на произход, защото онова удостоверение за раждане, което притежава, истинското, нейното дете, в него са вписани други родители. И може в същото дело в съда да заведе иск за установяване на произход. Това разрешение важи и за двете майки", коментира пред БНТ адвокатът Людмил Рангелов.
Адвокатът по семейно право Пламен Борисов обяснява, че подобни дела за установяване на родителство се гледали като на "някаква делба на имот".
"Системата обаче не е подготвена и не може да решава с адекватната бързина", коментира той пред БНТ, като по думите му един такъв съдебен процес може да продължи дълго време. Затова и той смята, че най-добре ще е двете бебета да бъдат настанени при приемни семейства докато казусът бъде разрешен, за да не изграждат децата връзка с грешните родители.
Пред bTV адвокатът по медицинско право Мария Петрова обясни, че дори и с налични ДНК тестове, които да установят, че децата в момента не се отглеждат от биологичните си родители, не е толкова лесно децата да бъдат върнати на истинските им родители.
"Това не е просто една процедура, по която установяваме някаква фактическа грешка в актовете за раждане, поправяме я и разменяме децата, прегръщаме се и прекарваме спокойни коледните празници", коментира още тя.
Според нея в родилните отделения и болници моделът на организация е архаичен и майките не прекарват достатъчно време с бебетата.
Адвокатите са категорични обаче, че дори и да има отказ на една от майките да върне детето, каквито опасения изразяват някои, той ще бъде преодолян с юридически средства и в крайна сметка бебетата ще бъдат върнати на истинските им семейства.
Наказателна отговорност по случая обаче може да се търси, само ако бъде установена умисъл в действията на лекарите или сестрите от болницата. Все пак родителите на разменените деца могат да заведат граждански искове срещу болницата.