"Светлината на познанието и скоростта на мечтите". Това не е името на най-новата книга на Калин Терзийски, нито песен от новия албум на Жана Бергендорф.
Става въпрос за лекцията, която Цецка Цачева изнесе пред студенти в Пекинския университет за чуждестранни изследвания.
На какво председателят на НС може да научи китайците, ще питате. На комунизъм, е краткия отговор.
Цачева е начело на парламентарна делегация, която включва депутати от всички парламентарни групи, трима заместник-председатели на НС и министър Лиляна Павлова. А дописката на БТА е в духа на рекламите "Като едно време".
България е дългогодишен приятел на Китай, изрича Цачева на фона на "Високи сини планини" и продължава: "на 3 октомври 1949 г. България става втората държава в света (след Съветския съюз, б.р.), признала Китайската народна република, и вече повече от шест десетилетия двустранното сътрудничество се разширява и укрепва, основано на взаимното разбирателство, уважение и подкрепа".
Това и Людмила Живкова по време на Асамблея "Знаме на мира" не е могла да го каже толкова добре.
Рефлексите на вечната дружба не се забравят дори след 25 години борба с комунизма (иначе Цецка Цачева се обижда на "партиен секретар").
Нищо, че само преди месец другарката Караянчева прати Пекин във Виетнам, а през януари 2014 родни депутати предизвикаха дипломатически скандал след посещение в Тайван. Подобна "частна" визита на депутати с "интерес към външната политика" имаше и през декември 2012.
Можем само да предполагаме каква ще бъде ползата от посещението на другарката Цачева в Пекин.
Обещания за няколко милиарда инвестиции, интерес от Китай към поне 2 родни летища и пристанища, изграждане на високоскоростна железница през България и разбира се директни полети между Пекин и София. А защо не и един газопровод за истинска диверсификация на енергийните източници.
В замяна ние можем да им предложим българско кисело мляко, минералната вода, която извира от недрата на родината и защо не ядрен реактор. От известно време ни се намира един излишен покрай строежа на АЕЦ Белене.
Цецка Цачева, разбира се, обеща да играем ключова роля в отношения между Китай и ЕС.
Можем да им дадем няколко съвета и ако решат да участват на Евровизия, а за развитието на китайския футбол, което е една от основните цели на Китайската комунистическа партия, можем да предложим нашият опит в клубния футбол.
И не ми казвайте, че нямаме нищо във футбола. Имаме поне десетина ЦСКА. Ливърпул и Ювентус дали могат да се похвалят с това, а?
За финал другарката Цачева може да открие един ресторант и в китайския Пекин, няма само виетнамският да се възползва от вечната дружба с народната република.
А ние поне знаем, че не само бирата и сладоледа са като едно време. Между другото, по думите на Цачева, добрите ни отношения с Китай са прекрасен хоризонт за нови възможности за младите хора.
Остава само да припомним значението на думичката "хоризонт" - въображаема линия в далечината, която се отдалечава с приближаването ни към нея. Младите, май - май, ще си останат само с ретро бирата.