Протестът има само един ход

Протестът не е инструмент за корекция на държавното управление. Той е аларма, сирена, внезапна спирачка - която се задейства, когато стане ясно, че този, който управлява страната, я води към катастрофа.

Задейства се от обикновения пътник/гражданин - който, дори да не е особено сведущ в политическите дела, усеща как го возят (а ако е с акъла си, усеща и накъде го возят).

В развитите демокрации алармата я задействат даже когато започне просто да друса. Тук - едва когато стане очевидно, че отиваме към пропастта. Въпрос на критерии.

Пътникът удря бутона на алармата или дърпа ръчната спирачка (респ. пациентът стиска зъболекаря за топките), без да е длъжен да разбира как се управлява държава или как се лекуват зъби. Не можеш да му кажеш "дай алтернатива", това е абсолютна наглост.

Ти (управляващият, лекуващият) си длъжен да му предложиш алтернативи - и да му обясниш с какво са по-добри, и то на език, който той разбира. Затова си сложен там.

А да му кажеш: "Образувай партия или излъчи лидери, за да можем да си приказваме", е чиста проба опит за скатаване. На протеста не му е работа да дискутира с властта (камо ли да "постига компромис"), това не е профсъюз. Протестът единствено казва - "има аварийна ситуация, вземи мерки". Точка. Това му е функцията.

И трябва да бъде чут, разбран, и да се направи необходимото. От тези, които са длъжни не само да се справят с подобни ситуации, а и въобще да не допускат появата им. В този смисъл самият факт, че възниква граждански протест срещу властта, вече е лош атестат за нея: това е недвусмислено предупреждение, че тя не си върши работата.

Затова всички приказки колко "безплоден" бил протестът, както и всички умувания как протестиращите да направят едва ли не паралелна власт, за да свършат работата на официалната, са пълни глупости. Протестът може да се усъвършенства само в една-единствена насока: да става по-ефективен.

Тоест, да започне да реагира по-бързо, сирената да стане нетърпимо силна, внезапната спирачка да заковава на място, хватката върху топките на зъболекаря да е още по-здрава. С две думи, протестът трябва да стане такъв, че да не е възможно да се пренебрегне.

Ако механизмът на протеста е ефективен, който и да управлява или да ти оправя зъбите, много ще внимава да не прави дивотии - без значение дали са вигите или торите, демократите или републиканците, левите или десните. Защото ще знаят, че ако не си вършат работата както трябва, ще стане лошо.

И ще кандидатстват само такива, които са достатъчно компетентни и отговорни, за да имат увереността да поемат този риск. Стигнем ли дотам, можем вече да си ги избираме по концепции, идеологии, платформи и прочее по-луксозни подробности. Даже и по симпатия, ако щем.

За възпитанието, казват, били особено важни първите седем години. През 90-те обаче не бяхме наясно, че трябва да си възпитаме властта - и я оставихме на самотек. И я изтървахме, разбира се. Сега трябва да се разправяме с 24-годишен дангалак, който си мисли, че всичко му е позволено.

Няма да е лесно, кой е казал, че ще е лесно? Но ако не набием в главата на дангалака поне санитарния минимум от дисциплина и отговорност (за начало), утре може да продаде къщата. Или да я запали, защото тъй му скимнало.

#1 boris 13.01.2014 в 12:49:20

Поздравления! много добре е написано.

#2 John Smith 13.01.2014 в 15:24:38

Много добре написано Бетоне, поздравления. За съжаление ...наивно. Протестите не свалиха Бай Тошо от власт, свали го партийната аристокрация. Протестите на промениха курса на Украйна, нито свалиха Ердоган. #occupywallstreet не постигна нищо, Арабските мирни революции нанесоха повече вреди, отколкото ползи. В Бъгария протестите намалиха цената на тока с 1% Истинката Другари е ,че много бързаме... Трябва време, поне 3 поколения. Тия днешните трябва да се накрадат , натрупат капитал и да изучат децата си навън. Децата на днешните айдуци, някой ден ще се върнат да оглозгат каквото е останало,но ще живеят в други държави, а децата им ще израснат в друга среда. Та внуците на днешните ще оправят Бегето, щото ще са достатъчно богати, а и няма да има какво да се краде. Та както е казал Ницше: "Потребна е нова аристокрация, противница на всяка тълпа и всеки деспотизъм, която върху нови скрижали отново ще напише думата "благороден"." Та вместо да протестирате, сменете си чипа, трупайте пари, учете си децата навън и се надявайте внуците ви някой ден да се върнат. Световната история показва, че тълпата никога не е променила нищо, личностите променят света.

#3 John Smith 13.01.2014 в 15:43:49

И да се допълня... Обществото се състой от Лидери, Кадри и Тълпа. Лидерите се раждат, Кадрите се изграждат. Както е казал Другаря Сталин- "Кадрите решават всичко". Кадрите са посредници между Лидерите и Тълпата, а ние нямаме нито Лидери, нито Кадри. Защо? Защото средата е отровна за изграждането на качествени кадри.Корупцията и беззаконието, липсата на възмездие са идеалната среда за развитието на облечени във власт боклуци. Изходът е както са направили нашите деди, внесли са си кадри от чужбина да ги управляват- Батемберг. Или чакаме да се родят някъде в чужбина , новите лидери, внуците на буклуците. Или нашите внуци.

#4 Зелен Бетон 13.01.2014 в 17:07:37

Смит, сори, ама от такава „ненаивност“ сме на тоя хал. Като ти чета коментарите, ми идват на ум разни премъдрости като „Да би мирно седяло, не би чудо видяло“, „Преклонена главица сабя не я сече“, „Трай, коньо, за зелена трева“, разни драматични въздишки от типа на „Ако е рекъл бог“, „Ха дано“ (с унилото допълнение „ама надали“), „Надеждата умира последна“ и т.н. Ако има някакъв основен и общовалиден извод, който може да се направи от цялата човешка история до момента, той е: фактът, че нещо е такова, каквото е, ни най-малко не означава, че то трябва да продължи да бъде такова вовеки веков. Напротив, колкото по-дълго се задържи едно статукво (особено ако е с явни недостатъци), толкова повече основание има да се мисли дали не е време то да се промени. А колкото повече хора започнат да мислят за това, толкова повече хоризонтът на промяната се приближава. Скоростта на обществените процеси не е твърдо зададена от някакъв неизвестен настройчик, тя зависи от нас, хората. И то от хората като цяло, не само от личностите, за които говориш. Личностите не се пръкват чудодейно на гола поляна, те се появяват от съответната СРЕДА. И пак среда им е нужна, която да ги чуе (имам предвид да ги чуе и да ги разбере, а не да ги чуе и да ги екзекутира). Да се пишат мъдро звучащи обяснения защо нещо е кофти, не е особено трудно. И аз съм го правил, че и продължавам да го правя отвреме-навреме. Ако седна да допълня тезата за лидерите, кадрите и тълпата, трактат мога да сътворя. С железни обосновки и богато подплатен с аргументи. Откак започна да ми побелява брадата обаче, все по-безсмислено ми изглежда да търся логиката в нещата, които не ми харесват. Намирането й нито ми помага, нито ме успокоява. Смисълът е в нещо съвсем друго: да търсиш основания, начини И МОТИВАЦИЯ да промениш тези неща – така, че да ти харесват. Иначе можем направо да си лягаме в канавката и да си мрем.

#12 John Smith 14.01.2014 в 10:16:36

Бетоне, поговорките дето си дал за пример не се отнасят за казаното от мен. "Бързата кучка, слепи ги ражда", "Бързата работа ,срам за майстора"- ето това казвам. Разсъжденията ти са като на хирург, дето иска да изроди жена в 3 тия месец, щото има бебе. Казвам ,че трябва време за узряване, сега не сме готови. 20 години са малко в исторически план. Протестите за тока миналата година, дойдоха от решение взето 1990год., така наречената "шокова терапия", обезлюдяването и опростяването дойдоха от Националната стратегия "Ран–Ът", дето преди 20 години си мислихме ,че е конспирация. Сегашните протести са абсолютно манипулирани и са подменени исканията. Искаме някакъв хипотетичен морал. Трябва да се иска промяна на конституцията, президентска република с лесни референдуми. В кризисни ситуации, войни и т.н. се спазва принципа на Единоначалието, иначе става "докато умните се наумуват, лудите се налудуват". Остава проблема откъде да намерим силен и обединяващ нацията президент. Според мен,от матрял раснал в среда като нашата , не става. Трябва да се внесе, това са направили по времето на Търновската конституция. Нямаме Лидер, имаме 4 "лидерчета" и нацията е разделена между Болен, ББ, Гея и чалмата. И докато има хора дето им минава през главата мисълта , да си купят гласове и мажоритарните избори не са спасение.Затова казвам, че трябва да минат години и на вашите внуци, израснали в друга среда и отгледани с вашите пари, няма даже им мине мисълта да купуват гласове. И никъде не съм казал да се бездейства. Казах начина- прави пари, образовай си децата и ги пращай навън. Във всеки обществен строй има 2 класи- бедни и богати, и при феодализма,и при "демокрацията" е хубаво да имаш пари.

#14 Оня Дето Го Трият 14.01.2014 в 12:08:15

Джон Смит Любимата ми тема Понеже обичаш световната конспирация искаш ли да ти напиша един план Ран-Ът в няколко реда и за теб в личен план: Ако сега си на 40, твърде вероятно е след 20 години да си на 60 и нещата които отсега виждам, че са ти зле, тогава да бъдат катастрофално зле, а пък след още 10 години може и да умреш от тях. Горе долу това представлява и прословутия план Ран-Ът за България, но не пречи на изключително глупавото население по тия земи да го приема като световен заговор

#16 John Smith 14.01.2014 в 13:19:46

Оня, ясно е,че любимата ти тема е за конспирациите , ама ще трябва да те разочаровам. Написал съм "мислехме,че е конспирация", не че е конспирация. Националната стратегия"Ран Ът" си е съвсем реален 600 страници документ. Bulgarian Strategy Is Made in U.S. By DAVID BINDER, Special to The New York Times Published: October 09, 1990 A group of American experts has taken on the moribund economy of newly democratic Bulgaria and has drawn up a plan for transforming it into a supply-side, free market. Their work, under the auspices of the United States Chamber of Commerce, was hailed by President Zhelyu Zhelev, who said during a visit here last month that major features of the American plan would be adopted and incorporated into Bulgarian law later this month. целият текст : http://www.nytimes.com/1990/10/09/business/bulgarian-strategy-is-made-in-us.html текста на плана на български: http://old.omda.bg/bulg/Ran/ran_new/data/page6.html Извадка: За незабавно прилагане • Да се приеме и започне приватизационна програма, включително и на селското стопанство. • Да се започне основна парична реформа и да се позволи свободно об­ръщение на чуждестранна валута. • Да се премахне контролът на заплатите и цените. • Да се вземат мерки за защита на най-бедните слоеве на населението от неизбежните трудности в преходния период. • Да се постигне съгласие относно основните принципи на данъчната реформа и размерите на данъците. • Да се приемат нужните промени в Търговския кодекс и законите за съвместни предприятия. За прилагане в средносрочен план • Да се реформира банковата система. • Изцяло да се реформира данъчната система. • Да се промени конституцията, включително и да се приеме нова кон­ституция. • Да се проведат широки законодателни реформи, за да се премахнат пречките пред стопанската дейност, включително и пред дейността на чуждестранните инвеститори и външната търговия. Предвидени са и протестите Петото необходимо действие - защитата на най-бедните членове на обществото по време на преходния период - е от критично значение както по хуманитарни причини, така и за да се предотвратят евентуални самоунищожителни обществени вълнения. Тоя план съчетан с корупцията доведе до това , което е днес: "Според Джоузеф Стиглиц оправдавайки се с „условията на МВФ”, политическите лидери, вместо да продават държавните предприятия, по-скоро „подаряват” енергийните, водните, транспортните и телекомуникационните компании на своята страна. „Да можехте да видите как им светват очите пред перспективата да получат 10% комисионна по сметка в швейцарска банка срещу смъкване на цената на националните активи с няколко милиарда”."

#17 Оня Дето Го Трият 14.01.2014 в 15:40:00

Ако тези мерки са част от тоя прословут план Ран Ът, то трябва още десет такива плана да се напишат и приемат НЕЗАБАВНО ! Па нека си мучат параноиците, че някой им затрива хубавата държавица

#18 John Smith 14.01.2014 в 18:26:07

Спокойно Оня, от 20 год. работим по тоя план, само че в български вариант, съчетан с корупция . Резултатите са видни...

#19 Оня Дето Го Трият 14.01.2014 в 20:32:42

Разсъжденията са ти в стил - живота е много тежка болест, защото винаги завършва със смърт. Аз лично не виждам нито една дума лошо нещо в тоя така наречен план. Проблемите в тия 20 години ги търси на съвсем други места. Не във простата снимка на ситуацията, което представлява тоя план.

Новините

Най-четените