Твърдението, че това правителство води "неолиберална политика" е невярно. Либералната икономическа политика не се изразява в подкрепа на монополите, а в преследването им и тяхната забрана.
Иначе фактите, които е изложил г-н Събев, по същество са верни, но част от изводите от тях са неправилни и неверни. Официално протекционистична политика, съгласно правото на ЕС, България не може да води и налага.
България трябва да осигури върховенството на закона, независима, бърза и некорумпирана администрация и съд. Това са гаранциите, от които има нужда малкият и средният български бизнес, за да започне да се развива.
Корупцията се произвежда не от частния сектор, а от държавната администрация - държавни служители, съдебна система и респективно реформата трябва да започне оттам.
В момента в България има повече от 850 000 чиновника на държавна издръжка, които сформират , приблизително, 30% от работещите. Логично е да се зададе въпросът: възможно ли е по-малко от 1 500 000 милиона произвеждащи доход (администрацията и чиновниците не се включват в това число, тъй като те не произвеждат нищо, а получават възнаграждение, е вследствие на функцията да регулират взаимоотношенията межди произвеждащите доход субекти) да осигуряват с труда си всички държавни чиновници, а освен тях още 3.5 милиона възрастни хора и деца.
Няма благоденстваща държава и общество, в което един участник или икономически субект с труда си да осигурява още 4 други лица, а бедността в България е резултат именно от това. Голяма част от дейностите, които извършва администрацията, трябва да бъде осъществявана от частния бизнес.
Държавната и общинска администрация, съдебната система и т.н. трябва да представлява в България не повече от 50 000 човека. Единствените приоритети, които държавата трябва да има, са в сферата на: здравеопазване, образование и национална и обществена сигурност.
Хм, аз пък си мисля, че термина "неолиберализъм" биде изкован, за да размъти разбиранията за либерализъм и да ги окраси с лоша светлина. Това е най-вече не-либерализъм, а не нео. Може да изглежда неправилно като мислиш в калъпите на : държава, едър, дребен бизнес, субекти от тип корпорации, фирми с огр. отговорност и прочие. Не изглежда така, ако не се вързваш с думите, а следиш срастването - държавата не е обективно явление, а е следствие на субектите си и не може да се разглежда като независим елемент в такива разсъждения. В тоя смисъл "неолиберализма" акцентира на повече сливане на държавата с едрия корпоративен сектор, което по същество е икономика от социалистически тип - отстъплението от социални функции не го прави несолциалистически, а го проваи безотговорно-социалистически, което пък граничи като характеристики с диктатури на индустриални или полицейски клики. Всичко се омешва нали? Подай грешния език и тия, които го приемат никога няма да открият истината - тя просто не може да се изкаже на езика, на който си ги подлъгал да разсъждават.
Проблемът е в пенсионерите, те са бремето, което теглят държавата към дъното. Трябва да се създаде „Комисарство по пенсионерския въпрос”, който да координира най-добрия опит в това отношение до сега.
Това, което днес ИПИ и компания представят за мейнстрим, в развития свят е една дискредитирана и маргинализираща се школа, загубила репутация заради злоупотреби, манипулация на данни и източване на публични пари. Забравете за техния фалшив авторитет и благозвучна идеология, ако искате да разберете икономиката. Гледайте човешките съдби.