Холивудски звезди се гледат влюбено, стискайки ръцете си до изпотяване. Завалява дъжд. Гримът на жената с фигура на модел на бельо е непокътнат, прическата й - също, въпреки метеорологичните катаклизми. Страстни целувки под капките. Предложение за брак след месец познанство. И заживели щастливо.
Присмиваме се на романтичните комедии, но всъщност не искаме ли тайничко и нас да ни "огрее" същото? Да си поживеем щастливо. Поне веднъж. Поне за кратко.
Този жанр е изтъкан от множество клишета, създадени с цел да ни вдъхнат надеждата, че и на нас ще ни се случи това. Че известна личност ще се влюби в нас, докато пазаруваме в плод и зеленчука. Че ще се сблъскаме по улицата и ще разлеем кафето си върху все още непознатия ни бъдещ съпруг. Че нашият принц на бял кон ще ни спаси от самотата. Че ще бъдем обичани.
Но възможно ли е всичко това в истинския живот? Поставят ли клишетата нереалистични представи и изисквания към любовта?
Спомнете си "Дневниците на принцесата" - обикновено момиче се превръща в кралска особа. Първата стъпка към това беше магическото преобразяване, което е така популярно в романтичните комедии. Героите като нея носят очила, за да ги свалят, косата им е хваната на опашка, за да бъде пусната, носят невзрачни дрехи, за да ги заменят с хубаво облекло.
С други думи, сменянето на прическата и дрехите ни според романтичните комедии е абсолютна гаранция, че ще се влюбят в нас.
Чувстваме се задължени да правим промени с външния си вид с идеята, че след това ще ни се лепят като мухи в чаша вино.
Сюжетът на "Нотинг Хил" проследява любовта между кино звезда (Джулия Робъртс) и обикновен собственик на книжарница (Хю Грант) - често срещан мотив в романтичните филми. Често ли се случва това в реалния свят? Съмнявам се.
Колкото и да ви се иска да се разхождате ръка за ръка по червения килим с любимия ви актьор, по-вероятно е да пазарувате прехрана в местния хипермаркет с "простосмъртния" си партньор в час пик.
Грандиозните романтични жестове са задължителна съставка в рецептата за успешна романтична комедия.
В "Хубава жена" Едуард (Ричард Гиър) спечелва отново сърцето на Вивиан (Джулия Робъртс) като пристига с лимузина и букет рози пред апартамента й, след което въпреки страха си от височини, се изкачва до нейния прозорец през аварийните стълби. Същински супермен.
В сериала "Сексът и градът" Тузаря редовно изразява чувствата си към Кари чрез материални подаръци или грандомански жестове, като този да отдели място в апартамента си за голям дрешник само за нея и безбройните й дрехи обувки.
В "10 неща, които мразя у теб" Патрик ( Хийт Леджър) се извинява на любимата си чрез серенада пред съучениците им. Разбира се, че всичко трябва да е публично, а не интимно.
Материални или не, подобни жестове, изобразявани в киното, ни насочват към погрешни представи за начините, по които можем да изразим обичта си. Всичко изглежда някак помпозно и лишено от искреност и смисъл.
Сякаш любовта се изражда от сакрално, интимно и лично изживяване в парад на показността. Състезание по грандомания. Подмятане на подаръчета и обещания.
Този жанр ни показва установени модели на поведение, които са нито реалистични, нито употребими в истинския свят. Отношенията между партньорите са в известен смисъл отровни.
Общуването помежду им е неестествено - липсва плътност, дълбочина и душевна свързаност. Привличането между тях най-често е или просто физическо, или необосновано. Нормализирано е разговорите да са банални и всичко да е плод на "любов от пръв поглед".
Романтичните комедии са модерните приказки. Но заживяват ли героите щастливо?
Финалът винаги изобразява сватбата, но не и какво се случва постфактум. Именно защото подобни афери нямат дългосрочно бъдеще.
Връзките, изобразени в романтичните комедии, са предпоставка за житейски трагедии.
Не очаквайте от вашия любим това, което виждате на екрана, за да не се озовете в тази трагедия. Но това не е в интерес на публиката. Тя иска да мечтае. Да си представи, че ще бъде на мястото на красивата булка или на издокарания младоженец.
Не заживявайте щастливо като в романтичните комедии. Заживейте човешки.