Това е мобилната игра, която почти надмина Twitter по активни потребители през Android.
Която беше инсталирана на повече телефони от Tinder.
В която потребителите прекарват повече време на ден, отколкото в WhatsApp, SnapChat и Instagram.
Която покачи стойността на Nintendo с близо $8 милиарда.
И която излезе едва преди седмица.
Как успя Pokemon Go толкова бързо да стане мания за милиони?
Светът полудява все повече по това мобилно приложение и кара анализаторите да се питат имало ли е въобще видеоигра, която да се превърне във водещо световно събитие от такъв мащаб.
За разлика от обичайните мобилни игри, Pokemon Go ви кара не само да взаимодействате с телефона си, но и да излезете навън и да посещавате различни реални места - тъй като е игра, използваща т. нар. добавена реалност (augmented reality, комбинираща компютърно генерирани образи с реална среда).
Целта е да уловите известните малки покемони от екрана на телефона, докато те се появяват по локации и трасета, създадени на базата на картата на вашия град. Приложението използва GPS-а и камерата на смартфона ви, за да засече къде се намирате и да накара различни покемони да „изникнат" около вас.
Симпатичен покемон може да се покаже навсякъде - в банята, зад супермаркета, на улицата, около някоя забележителност.
В играта засега присъстват оригиналните 151 различни покемони, дебютирали още в първата генерация Pokemon игри от 90-те, а играта ви призовава да ги уловите всичките. Тя предлага и повече от просто събиране на малките чудовища - можете да ги тренирате и да ги пускате в битки, като в бъдеще се очаква да бъдат въведени повече възможности за взаимодействие с останалите играчи.
Pokemon Go е достъпна безплатно за мобилни устройства под Android и iOS и дотук официално е излязла в САЩ, Австралия и Нова Зеландия, но вече има начин да си я пуснете и в България.
Само за една седмица приложението постигна невероятни неща, макар че някои от постиженията му сякаш се преувеличават, а други се пренебрегват.
Постоянно се говори, че благодарение на тази игра геймърите са излезли във външния свят и вместо да си стоят вкъщи, сега обикалят градинки и квартали. Всъщност обаче Pokemon Go е играна от ужасно много не-геймъри, правещи първите си стъпки в света на добавената реалност. Противно на някои мрачни прогнози, засега изглежда, че играта не води до конфликти между ловците на покемони, а точно обратното - обединява хората и ги кара да работят заедно.
Доста потребители вече признаха из социалните мрежи, че Pokemon Go им е помогнала да се справят със състояния на страх и депресия, дала им е мотив да излизат повече навън и е улеснила намирането на нови приятели, и то на живо, а не само онлайн. Например потребител в Reddit подробно описа, че е бил напълно изолиран в дома си цели 10 години и нямал особено желание за живот, докато не открил играта.
Свалките чрез Pokemon Go също набират популярност, като вече на мода е поканата за среща тип „да излезем да ловим покемони заедно".
При тази невероятна мания обаче, играта вече показва и своята тъмна страна.
Тя е толкова пристрастяваща, че причини наранявания при падане от бордюри и стълби, както и няколко случая на произшествия с разсеяни от нея шофьори.
В Мисури полицията разследва тийнейджъри, които използвали играта, за да примамят и оберат между 10 и 12 жертви, преди да бъдат заловени, а 19-годишно момиче от Уайоминг намерило човешки труп, докато търсело покемони.
Появи се и история за първия смъртен случай, свързван с играта, но това се оказа напълно фалшива информация.
Сатиричният сайт The National Report подведе мнозина като написа, че 15-годишно момче от Северна Каролина било застреляно, след като нахлуло в чужда собственост, за да хване покемон. За щастие обаче до момента не са регистрирани смъртни случаи около играта.
Изглежда пристрастеността към Pokemon Go ще нараства все повече (до момента е изтеглена от около 7.5 млн. души) и тепърва играта ще става причина за куриозни, смешни и тъжни случки. Към този момент тя е далеч от перфектното състояние, като геймърите се оплакват от различни проблеми, бъгове, претоварване на сървърите и твърде бързо изразходване на батерията на телефона.
Но в същото време явно ще свикваме да гледаме играта на първото място в Google Play Store - над Facebook, над SnapChat, над Instagram. И над други разни известни приложения, с които обаче нямате шанс да хванете Пикачу.