Росен Плевнелиев: Институциите са длъжници по случая "Гебрев"

Случаят със съмненията за отравяне на Емилиян Гебрев не е присъствал в нито един доклад или устна справка от страна на службите за сигурност през 2015 г. Това обяви президентът Росен Плевнелиев (2012-2017) в интервю за Нова ТВ.

"По този конкретен случай като държавен глава не съм получавал никакви доклади, информации, не е имало дори устни разговори, в които някой от шефовете на службите да дойде при мен и да каже "Г-н президент,..". Най-отговорно заявявам, подобни данни в лицето ми на държавен глава не съм получавал, а държавният глава има пълен достъп до всички подобни данни", каза той.

По думите му - има най-малко два видими провала на институционално ниво по разследването на този казус, който до момента още не е разкрит окончателно.

"Днес, четири години по-късно, ние сме още в сферата на съмнения и на версии. Институциите дължат не просто само обяснение, но дължат и свършена работа. Когато имаме атака и отровени баща и син, т.е. опит за убийство на семейство, институциите са длъжни да се намесят, както английските служби го направиха във Великобритания и можем само да се учим от тях (по случая "Скрипал", б.р.). Извършителите бяха намерени, посочени, поставени под прожекторите, светът беше обединен", каза Росен Плевнелиев.

Той попита защо службите не са използвали целия ресурс - включително помощ от външни партньори - след като през 2015 г. дори в медиите са изтичали данни за предполагаемото покушение срещу Емилиян Гебрев.

Плевнелиев посочи, че подкрепя активността на правителството, прокуратурата и МВР по случая в последните няколко дни, но поиска да се стигне до реални резултати, независимо от това дали разкритията ще потвърдят съмненията за намеса на руската държава в опит за убийство на българска територия.

"Като сме казали "А", трябва да продължим напред и да открием извършителите. В конкретния случай е повече от ясно, че в последните 4 години някой нещо е свършил, но не сме стигнали до край. Затова българските институции произвеждат много повече съмнения, отколкото резултати", каза той.

Росен Плевнелиев посочи, че в България вече има прецедент със злонамерени опити за манипулиране на избори от 2015 г. - акт, който той нарече "най-силната и мощна кибератака, извършвана някога на Балканите".

"Поисках обяснение от всички служби и в рамките на международно разследване в рамките на НАТО и ЕС да намерим кой извърши тази атака срещу България и българската демокрация. С много голяма степен на вероятност, на база на писмени документи и доклади от български и международни служби, можем да кажем, че зад атаката стоеше групата "Sofacy" / "Fancy Bear", която се свързва с руското военно разузнаване. За същата група се смята, че е участвала и в манипулирането на изборите в САЩ и открадването на данните от Бундестага и немските депутати. Сега предстоят същите избори и отново валят съмнения. Знаейки, че ние бяхме атакувани в деня на изборите, къде сме ние 4 години по-късно? Наистина ли в последния момент трябва да действаме? Искаме ли да има отново афера "Костинброд", която беше още една изборна манипулация пред очите на целия народ?", попита той.

Новините

Най-четените