За около 20 минути Слави Трифонов и сподвижниците му учредиха новата партия "Няма такава държава" при медийно затъмнение и строги мерки за сигурност.
В зала "Рейнбоу плаза", където се проведе учредителното събрание на новата политическа формация, се допускаха само лица с баджове за учредител. Преди това, по инструкция на организаторите, участниците изключиха мобилните си телефони и ги оставиха в специални шкафчета.
Няколко души, дошли със закъснение на учредяването, не бяха допуснати до залата.
Самият Трифонов се появи малко преди 14 часа с черен джип „Рейндж роувър“, но влезе в залата, без да спре при събралите се репортери.
Едва привечер от екипа на Трифонов съобщиха какво точно се е случило на форума и кои са ключовите моменти от устава на партията.
Като учредители са се подписали 559 делегати от цялата страна. Те са избрали за председател на партията Слави Трифонов.
В Изпълнителния съвет влизат неговите сценаристи Тошко Йорданов (зам.-председател), Ивайло Вълчев (зам.-председател), Филип Станев, Александър Вълчев, Драгомир Петров и Виктория Василева, която е главен секретар.
Партията ще има и арбитражно-контролна комисия, в чийто състав влизат Иво Георгиев Атанасов, Андрей Николаев Михайлов, Александър Викторов Рашев, Румен Тодоров Попов, Пламен Иванов Данаилов, Филип Петров Попов, Пламен Николаев Николов.
Логото на "Няма такава държава" е синя ръка на бял фон, върху която е изобразен българският трибагреник.
Трифонов публикува на профила си във Facebook и обръщението към учредителите на "Няма такава държава".
Шоуменът мотивира създаването на партията с незачитането на проведения по инициативата на неговия екип референдум за промяна в изборната система на страната.
"Аз не мога да оправя всички несправедливости. Аз мисля, че има конкретна, точна, ясна цел...Този референдум и решенията от него трябва да бъдат приложени в действие, независимо от това дали на някой му харесва или не му харесва", коментира Трифонов.
В публикуваната преди време учредителна декларация на партията една от основните цели на формацията ще бъде засилено участие на гражданите в управлението на държавата и вземането на решения чрез референдуми.
Основни акценти в нея са още намаляването на броя на депутатите от 240 на 120, въвеждане на мажоритарна избирателна система, пряк избор на шефовете на областните дирекции и районни управления на МВР, на главния прокурор и на омбудсмана на републиката.
В документа е поставена и амбициозната задача за реформиране на обществено здравеопазване, на образователната система и осъществяване на административната реформа.
Трифонов и екипът му обещаха официално да бъде разпратена до медиите информация за новата партия.