Президентско вето върху три закона, приети в последните дни от лятната сесия на Народното събрание - за това настояват пет извънпарламентарни партии (ДСБ, Да България, БЗНС, Зелените и ДЕОС).
В обща позиция, изпратена до държавния глава Румен Радев, лидерите на петте формации атакуват промените в Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за опазване на околната среда.
Критиките им са насочени срещу създаването на възможност за членовете на ВСС да заемат длъжност в съдебната система - по свой избор и без конкурс, стига тя да е равна на степента на поста, който са заемали преди влизането във ВСС.
"Това законодателно решение, което не е мотивирано от обществена необходимост или значим обществен интерес, грубо нарушава принципа на правовата държава", се казва в позицията на петте партии.
Промяната беше гласувана в Закона за съдебната власт ден преди лятната ваканция на парламента. Мотивите на вносителите бяха свързани с това да се избегнат евентуални ситуации, в които бивши членове на ВСС се връщат като редови магистрати в съдилища или прокуратури под ръководството на хора, чието кариерно развитие е досега зависело от решенията на ВСС.
Атакувана е и поправката, която позволява отстраняване на магистрати от длъжност още при повдигането на обвинение - независимо дали делото влезе в съд. Партиите твърдят, че подобна клауза поставя под силна зависимост съдиите от прокурорите, които могат да образуват досъдебни производства по своя преценка.
Вторият казус, за който се настоява за президентско вето, е свързан с прехвърлянето на корупционните дела срещу висши държавни служители в Специализирания съд.
Лидерите на петте партии описват съда като "доказано неефективен" и твърдят, че промяната в НПК създава "реална опасност за превръщането му в извънреден трибунал за политически мотивирано правосъдие".
Последната критика в писмото е срещу отмяната на касационния съдебен контрол по актове, които одобряват ОВОС за обекти с национално значение.
Президентът Румен Радев все още не е обнародвал трите спорни закона в Държавен вестник. При евентуално вето, Народното събрание ще трябва да прегласува промените.