КСНС за корупцията завърши без решение

Консултативният съвет за национална сигурност при президента Румен Радев приключи без традиционната обща декларация за решения.

Причината: представителите на ГЕРБ са изразили несъгласие със съдържанието й, в което според Даниела Дариткова са налице "внушения, които не кореспондират с реалностите".

Предложеният проект за решение получихме в момента на заседанието. Нещо като решение, което трябва да се обсъди в момента и да се приеме задължително. Тази практика на работа на КСНС беше изключително изненадваща за мен като участник за първи път в КСНС. Оказа се, че повечето от абзаците се повтарят с предходно решение на КСНС, посветен на проблемите на корупцията. Имахме и общи решения, че трябва да се направи оценка на въздействието на антикорупционното законодателство и анализ на дейността на КПКОНПИ", каза Дариткова, която участва на заседанието си в качеството си на новоизбран председател на парламентарната група на ГЕРБ.

Тя посочи, че всички участници - включително Корнелия Нинова - са гласували против общо решение след КСНС.

Самата Корнелия Нинова обаче обяви, че всички освен нея са отхвърлили предложения от президента Румен Радев текст.

"Бях свидетел на бранене на статуквото със зъби и нокти, на кръгова отбрана - медиите са виновни; тези, които изнасят информация са виновни. В декларацията пишеше, че корупцията е огромен проблем, че държавата бездейства. Президентът предложи промени в закона или нов закон, анкетна комисия, която да разследва засегнатите от Апартаментгейт", каза Нинова след КСНС.

Отхвърлени са били трите й предложения за пълна промяна на Закона за противодействие на корупцията, да се изработят правила за избор на европейски прокурори от България и за въвеждане на контрол на главния прокурор.

"На КСНС чух вопъл - отстрелват ни един по един, дайте да се пазим, което за мен е абсурдно", коментира още председателят на БСП.

Президентът призова за нетърпимост и непримиримост към корупцията

Президентът Румен Радев излезе със специално обръщение след КСНС, в което призова за "енергични и безкомпромисни действия на институциите за възстановяване на държавността и на доверието на гражданите".

"На безочието на определени позиции и на ширещата се демонстрация и чувство за безнаказаност трябва да се сложи край, защото усещането за безнаказаност на най-всиоко ниво се превръща в стандарт за администрацията на по-ниски нива и по провинцията", каза той.

Радев призова всички граждани към "нетърпимост и непримиримост към всички прояви на корупцията и към бездействието на държавните институции".

"Най-вероятно, че "Апартаментгейт" е само айсбергът на истинската корупция. В обществото се споделя убеждението, че има множество злоупотреби с публични средства в особено големи размери, че български политици имат големи финансови ресурси, че имат имоти у нас и в чужбина, че имат крупни фирми чрез подставени лица и офшорни сметки. Висши политици и магистрати, които са били цял живот на държавна заплата не се срамуват да демонстрират необясним за гражданите лукс. Всичко това знаете на фона на обидно, унизително ниски пенсии и минимална работна заплата. Казвам неслучайно магистрати, защото битката с корупцията не може да се води с проядена съдебна система. Налице е растяща криза в доверието. Тази криза или ще бъде преодоляна с енергични мерки на съответните оторизирани органи, които да започнат да изпреварват медийните публикации и да започне да осъществяват реално прилагане на закона спрямо провинилите се, или тази криза в доверието ще се задълбочи, ще доведе до пълна загуба на легитимност и непредсказуеми последици", каза още той.

Новините

Най-четените