Президентът Румен Радев свиква днес консултативна среща, на която тема ще бъдат двустранните отношения между София със Скопие и очакваната от Република Северна Македония покана да започне преговори за членство в Европейския съюз, съобщават от президентската пресслужба.
На срещата са поканени председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, премиерът Бойко Борисов, министърът на външните работи Екатерина Захариева, председателите на парламентарните групи, както и ръководителите на Комисията по външна политика и на Комисията по европейските въпроси в Народното събрание.
Проблемният момент в отношенията със съседна Северна Македония е липсата на напредък на съвместната експертна комисия по спорните исторически и образователни въпроси между двете държави.
Съпредседателят от българска страна професор Ангел Димитров, който е сред поканените на днешната среща, вече определи разговорите от последното заседание на комисията като "най-безрезултатните и най-разочароващите" до момента.
"Нашите колеги изначално са прекомерно сдържани в готовността да коригират идеологически мотивираната интерпретация на миналото, но от шестата среща от юни насам тяхната позиция е изключително се втвърди", коментира той пред БНР.
Затова и сега президентът изразява безпокойството си от липсата на резултати в работата на комисията, както и заяви, че членството на Скопие в ЕС не трябва да е за сметка на българската история, език и идентичност, а също и предупреди, че октомври може да е ключов за двустранните отношения, заради поканата за начало на преговори, която Република Северна Македония очаква от Брюксел.
Радев поиска гаранции, че до тогава комисията ще реши всички спорни въпроси между София и Скопие - събития, личности, корекции на учебници, на надписи в музеи, на паметни плочи и на позиции на обществените медии. Само тогава българското правителство може да продължи политиката на безусловна подкрепа за еврочленството на Скопие, смята президентът.
Вчера вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов заплаши, че ако България подкрепи Северна Македония за членство в ЕС, неговата партия ще напусне управлението.
"Единственото правилно решение, е да излезем с решение на МС. Оценяваме, че Македония не е направила достатъчно по изпълнение на договора между двете държави, следователно няма да я подкрепим", каза той пред Нова телевизия.
По негови думи също така Европейският съюз не може да бъде легитимация за неправди, а България да бъде използвана като трамплин от управляващите в Скопие.
Острата реакция на Каракачанов дойде след едно интервю на македонския президент Стево Пендаровски, в което той говори за произхода на Гоце Делчев и за работата на комисията по исторически и образователни въпроси.
Преди дни на международен форум в Ню Йорк вицепремиерът Екатерина Захариева разкритикува лидерите на Европейския съюз, че мислят само за вътрешните си проблеми и забравят за Западните Балкани. Захариева призова Брюксел да започне преговори за членство с Република Северна Македония и Албания и заяви, че ще бъде историческа грешка, ако това не се случи.
На 17 октомври предстои Европейски съвет, на който се очаква лидерите на страните от ЕС да вземат решение за начало на преговори за членство на Македония и Албания в ЕС.
България трябва да реши дали да подкрепи Македония, за да бъде дадена дата за начало на преговори за членство в Съюза. Това решение зависи както от всички държави членки, така и от всяка от тях поотделно. Решението ще се вземе само с абсолютно мнозинство.
Дори и само една държава да бъде против, решение не може да бъде взето. Дни преди това - на 14 и 15 октомври, предстои и поредно заседание на съвместната Комисия между България и Македония по историческите въпроси, която е създадена съгласно подписания Договор за добросъседство между двете държави.