Двама души от правителството на Румъния подадоха оставка след масовите граждански протести срещу спорните законови поправки, които намаляват наказанията на осъдените за корупция.
Министърът на бизнес-развитието, търговията и предприемачеството Флорин Жяну напусна поста си в знак на несъгласие с промените.
"Правя го не заради професионална честност, съвестта ми е чиста в това отношение, правя го заради детето си. Пред мен стои избора дали да му кажа, че баща му е страхливец и е подкрепил действия, в които не вярва, или че баща му е предпочел да напусне", написа той в профила си във Facebook.
Промените в Наказателния кодекс декриминализират злоупотребите със служебно положение, ако щетата възлиза на по-малко от 44 400 евро (200 000 румънски леи).
Промяната ще засегне над 2100 разследвания за злоупотреба с власт, които в момента се водят от прокурорите в Националната дирекция "Антикорупция". Между 2014 и 2016 г. бяха предадени на съд над 1170 души и 34 юридически лица за подобни престъпления.
Общата сума на присвоените средства, разкрити по тези разследвания, възлизат на над 1 млрд. евро.
Държавният секретар в министерството на европейските фондове Киприян Некула също подаде оставка както от държавната служба, така и от позициите си в Социалидемократическата партия на Румъния (ПСД), като заяви, че "не може да намери себе си в партийната идеология".
По-рано днес ЕК предупреди Румъния, че отпусканите по европейски фондове пари може да бъдат спрени заради спорните законодателни промени.
„Румънците, както всички в Европа, заслужават власт, която се бори с корупцията, за да я изкорени. Призовавам правителството да не се отклонява от пътя и да успеем да приключим с механизма. Новото законодателство може да се отрази в осигуряването на европейско финансиране", заяви вицепрезидентът на ЕК Франс Тимерманс.
Още един от висшите партийни функционери в ПСД - Аурелия Кристя - напусна партията след многохилядните протести в Букурещ, които тя описа като "мрачна нощ за Румъния и за всички нас". Кристя е бивш министър в кабинета на социалиста Виктор Понта.
Оставки подадоха и други партийни членове в местните власти, които се присъединиха към уличните демонстрации.
По информация на Balkan Insight лидерът на управляващата социалистическа партия Ливиу Драгня е неоткриваем през последните 2 дни. Той е пропуснал и няколко предварително планирани заседания в парламента в Букурещ в сряда.
Междувременно министърът на правосъдието на Румъния Флорин Йордаке предаде управлението на министерството за срок от една седмица на заместника си Константин Сима.
Говорителят на институцията обяви, че причината за рокадата е "напрегнатата работа на министъра по приемането на Бюджет 2017". Йордаке е вносителят на промяната в Наказателния кодекс, която накара румънците да излязат по улиците.
Премиерът на Румъния Сорин Гриндяну обяви, че властта няма да отмени указа за законовата промяна.
"Министърът на правосъдието предложи извънредната точка в дневния ред на кабинета. Всички процедури са спазени, преди това имаше и публично обсъждане. Не сме нарушили нито един закон", каза премиерът на Румъния.
Заради сблъсъците в сряда вечер президентът на Румъния Клаус Йоханис поиска писмени обяснения от Министерството на вътрешните работи защо "агресивни елементи" са допуснати на мирните протести в Букурещ.
По време на демонстрациите на 1 февруари се събраха над 100 000 души. Протестът завърши с инциденти, след като провокатори хвърлиха пиратки и димки срещу служителите на жандармерията, които охраняват сградата на правителството.
"Дълбоко съм недоволен от начина, по който МВР реагира на тази ситуация и от начина, по който действа жандармерията. Всички в службите за сигурност имаха необходимата информация. Полицията беше напълно наясно кога, къде и какви групировки се подготвят да атакуват протеста на централния площад", каза Йоханис.