Министърът на финансите Владислав Горанов упрекна президента Румен Радев в "невиждано досега открито противопоставяне" срещу изпълнителната власт и обяви, че премиерът не е "на отчет" пред държавния глава.
Горанов все пак призна, че "може би е трябвало" Борисов да уведоми Радев за готвеното от 2 месеца свое посещение в Русия, за да не го разбира президентът от руските държавни ръководители.
"Може би е трябвало премиерът да уведоми президента в дух на толерантност и консенсус, но всъщност това не се дължи по законите и по държавния протокол. Премиерът не е на отчет на президента, а на Народното събрание. Ако президентът по някакъв начин се чувства неподготвен за разговорите в Русия и иска помощ от премиера, предполагам, че няма да му бъде отказана", каза той в интервю за бТВ.
На въпрос - защо Борисов не се явява и пред народните представители, когато е призован от тях за отговор на въпроси, Горанов отговори, че премиерът "не може да си губи времето".
"Не ходи достатъчно често. Не може да си губи времето, когато с единствената цел да се вадят евтини политически дивиденти се истеризира дебата и това означава всеки миг, в който на опозицията й хрумне, че премиерът трябва да се появи, това да става през половин час и той да тича до българския парламент", каза той.
"Радев продължава да изживява културния шок от първите дни на встъпването в длъжност, когато се наложи да поеме и изпълнителната власт. Не сме виждали досега толкова открито противопоставяне и критики към изпълнителната власт от който и да било президент. Ролята на президента е не да защитава тезите на една или друга партия, а да търси консенсус по важни за държавата задачи. Партията, която го издигна, е против основния му приоритет - модернизацията на българската армия", каза Владислав Горанов.
Той определи като невъзможна и "наивна" идеята на президента за прокарването на директен газопровод от Русия към България - т.нар. от Румен Радев "Български поток".
В същото време, Горанов отхвърли твърденията на президента, че получавайки газ от турска територия, страната става зависима от Анкара.
"Европа е зависима от руския газ и тази зависимост е непреодолима, доколкото това е най-евтиният газ, който може да стигне до европейските домове и компании. Ако той идва от Турция, той не е турски газ, а руски и ще идва по договорите с "Газпром", каза Горанов.
По думите му - прокарването на връзка от Турция към България е "договорено на политическо ниво, а Алексей Милер (директорът на "Газпром") работи заедно с българските експерти по детайлите".
Финансовият министър предупреди, че "ако сегашният проект не отговаря на европейските изисквания, той също няма да бъде реализиран като Южен поток".
На въпрос дали е трябвало България да се извинява на руската страна, той каза: "Това, че не навреме и недостатъчно добре се обясниха мотивите, с които се прекрати "Южен Поток", и това, че се наложи Русия да направи извънредни разходи във връзка с него, може да е повод да се изрази съжаление от наша страна. Ако приемем, че по някакъв начин сме нарушили икономическите интереси на Русия, бидейки лоялен партньор на ЕС, това едва ли е повод за извинение. Същевременно, ако Европа иска да има пълноценно партньорство с Русия, трябва да постави отношенията с нея на принципна основа.
Газпром е трябвало да изплати 800 милиона долара за държането на тръбите и наемането на специалните съоръжения, с които трябваше да бъдат полагани тръбите на "Южен поток" - разход, който е направен, без да се постигне нищо по "Южен поток".