70 на сто от гърците са спрели да плащат сметки и кредити, разчитат на заеми и на продажба на семейни ценности, съобщи в. Financial Times, позовавайки се на бивш банкер от закъсалата страна, която днес е обект на поредни разговори в Брюксел за жизненоважното отпускане на помощ от 7.2 милиарда евро.
С тези пари Атина трябва да плати пенсии и заплати, както и вноска по заема от Международния валутен фонд в размер на 1.6 милиарда евро до 30 юни, за да избегне технически фалит.
"В Гърция всичко е с главата надолу. Вече никой не се срамува да спре да плаща дълговете си. В същото време потребителите масово теглят депозитите си от банките, тъй като се притесняват, че те ще фалират скоро", пише вестникът.
Огромният обем на лоши и "съмнителни" заеми допълнително намалява възможността на банките да отпускат кредит на фона на икономика, която се върна към рецесия. Докато миналата година депозитите бяха започнали отново да растат, тази тенденция се обърна в края на 2014 г.
В очакване на финалното решение за Гърция, включително и вариант за излизане от еврозоната, гърците теглят огромни суми от банките, за да се презастраховат.
"Голяма част от дейността ни в момента е отдадена на контрол на щетите и справянето с липсата на ликвидност и проблемни заеми", заявява пожелал анонимност банкер пред "Ройтерс".
Асоциацията на търговците на дребно съобщава, че 95% от кандидатурите за кредити на бизнеса биват отхвърлени от търговските банки. Много малки и средни фирми като цяло са спрели да търсят кредити.
Смята се, че повечето от най-богатите гърци вече са изнесли по-голямата част от средства си от страната, но много от по-малките вложители също се подготвят.