АЕЦ "Белене" търси инвеститор до края на 2018 г.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще предложи на Народното събрание всички активи и пасиви за АЕЦ "Белене" да бъдат извадени от НЕК в ново дружество, което да търси стратегически инвеститор по проекта.

Условието: да не се предоставя държавна гаранция и да не се сключва дългосрочен договор за купуване на електроенергия.

Процедурата по преобразуването трябва да бъде готова до края на 2018 г., като целта е да се види доколко реален е инвеститорският интерес, който се заявява в последната година, каза Теменужка Петкова.

Тя представи четири различни варианта за действие по отношение на "Белене", всеки от които води до финансови рискове или загуба на похарчените вече близо 3 млрд. лв.

"Анализирани бяха няколко варианта, свързани с възможността за рационално използване на оборудването на АЕЦ „Белене". Първият е за неизползването му, но това означава загуба за всички разходи, които са направени досега. Има и риск от декапитализация на НЕК и това ще се отрази негативно и на БЕХ, така че това е най-негативният вариант. Вторият вариант е свързан с възможността оборудването да бъде продадено на трето лице, но той е почти невъзможен. По отношение на реализацията на оборудването е разгледан вариант НЕК и БЕХ да запазят еднолично своето участие, но е много малко вероятен, тъй като те нямат финансовата възможност да участват в реализацията на такъв проект с първоначална стойност от 20 млрд. лв. Разгледан е и вариант, в който проектът се реализира от изцяло частен инвеститор, но и той е труден за реализация и не се знае доколко той е удачен за българската държава", каза Петкова.

Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че всяка компания, която досега е проявявала интерес към "Белене" ще бъде поканена да участва с оферта, за да се тества пазарът.

"Ще имаме вариант да избираме между най-доброто предложение, ако има примерно 4-5 компании, проявяващи интерес. Нелепо е това решение днес да бъде вкарвано в координатната система на някакви геополитически емоции", каза Дончев.

По думите му - рестартът на "Белене" не е насочен срещу друг сектор в енергетиката като въглищните централи или производителите на ток от ВЕИ.

"Ако пазарът реагира, ако покаже, че десетилетия напред една нова мощност има бъдеще, то тя ще бъде изградена", каза Томислав Дончев.

Новините

Най-четените