Наивност, некомпетентност или нечестна игра - това са трите основни обяснения за неуспеха на двете български кандидатури за генерален секретар на ООН - Ирина Бокова и Кристалина Георгиева.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни провала с активната компроматна кампания срещу двете кандидатки от страна на вътрешнополитически фактори.
"Ние като нация никога не можем да бъдем единни и това противопоставяне във вътрешнополитически план се изнесе и навън. Повече се виждаха слабите места и те бяха облечени в жълтения. Не можахме да извадим качествата на двете дами", каза Цветанов пред БНТ.
Той обаче повтори тезата на лагера на Бокова, че е било нереалистично да се очаква ООН да приеме втора българска кандидатура на висок пост, след като вече има българка начело на дъщерната организация ЮНЕСКО.
Бившият вицепремиер в кабинета "Борисов 1" и приближен до Кристалина Георгиева - Симеон Дянков - обясни фиаското на България в състезанието за върха на ООН с думите "може би сме били доста наивни през цялото време".
"Нашите надежди, че новият генерален секретар на ООН ще бъде жена от Източна Европа, се оказаха само надежди. Явно не е дошло нашето време като регион, но много по-силно се говореше, че фаворитът ще е жена и това говорене тръгна от Вашингтон. Бяхме излъгани от големите държави", коментира Дянков пред Нова ТВ.
По думите му, издигането на Кристалина Георгиева десет дни преди края на надпреварата не е грешка на България, а на цяла Източна Европа, която имала неоправдани надежди.
"Каквото и да беше направило правителството, щеше да бъде критикувано при този резултат. Ако не беше направена смяната на Бокова, а беше избран Гутереш, пак щеше да има критики", каза Дянков.
Бившият външен министър и активен поддръжник на кампанията на Ирина Бокова - Соломон Паси - обаче прехвърли цялата вина за неуспеха на министър-председателя Бойко Борисов.
"Това е най-големият външнополитически провал. Цялата кампания по избора за ООН се водеше на ръчно управление от премиера", каза Паси пред Нова ТВ.
По думите му, Борисов не само е сгрешил при подбора на екипа за кампанията поради некомпетентност, но и се е подвел заради "сериозното окуражаване от Юнкер и Меркел" за номинирането на Кристалина Георгиева.
Според Паси, още преди няколко месеца е станало ясно, че Ирина Бокова няма да има шансове, защото започнало активно лобиране от страна на неназована "португалска групировка" за издигане на втора българска кандидатура.
България стана обект на коментар и от международни наблюдатели. Изследователят Ричард Гоуън от Центъра за международно сътрудничество към Нюйоркския университет, даде страната ни за пример как не се прави успешна дипломация. Той написа в Twitter:
In years to come diplomatic academies will use #Bulgaria's contribution to the #NextSG race as case study in how not to do #multilateralism.
— Richard Gowan (@RichardGowan1) October 5, 2016
"В следващите години дипломатическите академии може да използват българския принос в надпреварата за следващ генерален секретар като нагледен пример как не се прави мултирателизъм."