България ратифицира договора за добросъседство с Македония

Парламентът ратифицира договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Македония единодушно с 186 гласа "за". На ратификацията присъства и посланикът на Македония Марян Гьорчев.

На първо гласуване законът бе приет единодушно от 182 народни представители, а на второ бе подкрепен от 186 депутати.

Основната му цел е споровете относно културното и историческо наследство, което двете държави делят, да бъдат преодоляни в името на общото европейско бъдеще и развитие на страните.

Договорът беше подписан в Скопие на 1 август 2017 година от министър-председателите на България и Македония. На 27 юли от всички парламентарни групи беше приета декларация в подкрепа на договора. На 15 януари македонският парламент също го ратифицира с 61 гласа "за" и 1 "въздържал се".

С договора се определят основни принципи в двустранните отношения между България и Македония - уважение, доверие, разбирателство, добросъседство, взаимно зачитане на интересите и отчитане на обща история, която свързва двете държави. Предвижда се двете държави да провеждат срещи между представителите на органите на държавната власт на различни равнища, да си съдействат за поддържане на контакти между местните власти и гражданите.

"Договорът за добросъседство с Македония ще даде възможност на всички, които се чувстват българи в Македония да го кажат свободно, да не се страхуват, че са българи. Днес е исторически ден за България. Само преди 26 години в този парламент държавата ни е признала Македония като независима държава", , коментира депутатът от ГЕРБ Пламен Манушев в дебатите.

Според него договорът дава възможност и да спре антибългарската пропаганда в Македония.

Далеч не толкова възторжен бе неговият колега от БСП Валери Жаблянов, който призова "да спрат фанфарите поне за три минути". Той поясни, че изразява не партийно, а лично мнение.

"От сутрин до вечер възхваляваме нашия патриотизъм. Става въпрос за един народ с общо самосъзнание, смята той за българо-македонските отношения. Врагът на единството на българския народ бил македонизмът, сътворен в титова Югославия. Този договор потвърждавал македонизма", подчерта червеният депутат.

"Този договор трябва да бъде подписан в пълна тишина, за да не се срамуване от него. Нацията е дух, нацията е самосъзнание, а не евтина работна ръка по строежите в Западна Европа, по мнението му. Договорът е недоносче, договорът е измишльотина", заяви още той.

Въпреки неговото изказване принципната позиция на БСП е в подкрепа на този договор.

Новините

Най-четените