Бившият правосъден министър Христо Иванов призова за създаването на нов "голям фронт за поставяне на темата за борба с корупцията в политическия дневен ред".
"Време е да пренесем тази битка на политически терен. Няма как да я водим без парламента, без хора като вас да са там и да имат свои представители", каза Иванов по време на конференция под надслов "Има ли българска мечта?".
"Има една генерация хора, които са готови да влязат в политическа роля, но искат да го направят като нещо свое. Въпросът е как да изградим една обща кауза. Как да структурираме тази общност, така че тя да наложи тезата за справянето с корупцията като централна тема в дневния ред. Тази общност трябва да има ясна кауза, която помага да не се вторачваме в това, което ни различава", каза бившият министър на правосъдието.
Той призова за "преодоляване на клишетата ляво / дясно" и за осмисляне на новия политически проект като "генерация, която налага нов дневен ред и нова политическа култура".
"Ние сме едно поколение, което е свикнало да аутсорсва грижите за общата съдба навън - в НАТО, ЕС. Този мач свърши. Трябва да осъзнаем, че се борим за България и трябва да се борим със свои сили", каза още той по време на речта си.
По думите му - обединението трябва да се търси в опит за възстановяване на "онова човешко множество, което излезе в първите дни на протестите срещу Пеевски през 2013 г.".
На дискусията, организирана от Иванов, дойдоха Радан Кънев, Трайчо Трайков, депутатите Мартин Димитров и Петър Славов, както и бизнесменът Иво Прокопиев.
Новата партия на Христо Иванов ще се казва "Да, България". До края на 2016 г. партията ще бъде регистрирана в съда.
Кой е Христо Иванов
Правосъдният министър Христо Иванов влезе в кабинета на Бойко Борисов през 2014 г. "в наследство" от служебното правителство на Георги Близнашки.
В него Иванов беше и служебен вицепремиер, отговарящ за правосъдието, вътрешния ред и сигурността - в това качество осъществяваше надзор над МВР и службите за сигурност.
"Той не е от квотата на Реформаторския блок, аз съм го оставил. Някой път му се карам, аз се карам на всички, на министри на ГЕРБ се карам десетократно повече, а той е наш министър - знаете добре", казваше за него Бойко Борисов.
42-годишният Христо Иванов е магистър по право от Софийския университет „Свети Климент Охридски". Специализира във Fulbright/Hubert Humphrey Fellowship Program, Washington College of Law, във Вашингтон (САЩ) в областта на правото на национална сигурност и процедурите по съдебни назначения в САЩ.
От 1996 г. до 2002 г. работи като координатор на проекти в областта на законодателната и съдебната реформи в рамките на Инициатива за Върховенство на закона на Американската асоциация на юристите (American Bar Association - Rule of Law Initiative). От 2002 г. до 2006 г. е независим консултант по проекти на международни институции, програми за международна техническа помощ и частни клиенти, свързани с оценка на законодателството и утвърждаване върховенството на закона.
От 2006 г. до 2014 г. заемаше длъжността Програмен директор на Български институт за правни инициативи, където ръководи проекти в областта на съдебната реформа, превенцията на корупцията и утвърждаване на върховенството на закона.
Христо Иванов беше авторът на актуализираната стратегия за съдебна реформа, която беше приета след ожесточени спорове през януари 2015 г.
Неговият проект за промени в конституцията беше силно "обезвреден" при летните консултации между ГЕРБ, РБ и ДПС - така се роди т.нар. "исторически компромис".
Дори и той обаче беше редактиран в частта за ограничаване на кадровата власт на главния прокурор - това беше посочено от Христо Иванов като причина за оставката му през декември 2015 г.
"Той винаги се е ползвал с цялата ми подкрепа, но когато излезеш и кажеш "Аз съм единственият, който може да направи реформата, аз съм гарант за правосъдната система", това е обида към останалилте парламентарни групи. Дори аз не си позволявам да го кажа", коментира Борисов.
Борисов заяви, че Христо Иванов "сам си прави стола нестабилен, като всеки ден влиза във войни", и даде като положителен пример парламентарните маневри на здравния министър Петър Москов и вицепремиера Ивайло Калфин.
"Не може заради "пет на пет" и "шест на шест" да се срине всичко, защото някой си го е сложил като лична амбиция. Не допускам, не желая някой да каже "Без мене няма да съмне". И без петел съмва", заяви той.