Сред политическите лица в България на най-висок рейтинг се радват президентът Румен Радев и омбудсманът Мая Манолова. За държавния глава положителният рейтинг е 56% спрямо 26% негативен и 18% колебаещи се в оценката си, докато за Манолова 55% са положителните мнения, 27% негативните, 17% се колебаят, а 1% твърдят, че лицето им е непознато.
Това се вижда от независимото изследване „Политически и икономически индекс“ на „Галъп интернешънъл“ за доверието в политици и институции в края на политическия сезон.
Изследването е направено сред 833 души между 5 и 12 юли по метода лице в лице. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50% дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.
Социолозите от "Галъп" отбелязват, че традиционно високо доверие получават фигури, които стоят по-скоро извън ежедневния непосредствен политически дебат.
С по-ниско доверие са личности на по-оперативни ръководни постове и личности, които по-отдавна са в политическия процес. При доверието в партийните фигури значение играят електоратите - колкото по-голяма е една партия, толкова повече доверие би получил съответният лидер. Затова и автоматичното сравняване и „класиране“ едва ли е най-правилният подход.
Така след Радев и Манолова на трето място се класира телевизионният водещ Слави Трифонов, който се радва на 39% доверие, 41%, 19% колебаещи се и 1%, които твърдят, че не са чували за него.
Позиционирането на Трифонов в класацията с политическите личности идва ден, след като той обяви, че смята да създаде собствен политически проект. Тъй като обаче този пролитически проект все още не е реалност, важно е да се напомни тук, че резултатите от изследването отразяват доверието в самия него, а не потенциала на евентуалната му бъдеща партия.
Кметът на София Йорданка Фандъкова през юли 2019 г. получава 31% доверие срещу 47% недоверие. Останалите се колебаят или не могат да отговорят.
Сред партийните лидери, водещ по доверие остава премиерът Бойко Борисов, който получава 30% срещу 54% недоверие, 16% се колебаят. Той продължава да поддържа сравнително висок рейтинг с лек спад през пролетта, което отново вероятно се дължи на скандалите, застигнали ГЕРБ по това време. При него обаче няма някакви сериозни изменения, като около 1/3 от българите му симпатизират, но 50% са настроени отрицателно.
Корнелия Нинова и Красимир Каракачанов имат идентични резултати с малко над 20% доверие. Недоверието спрямо Нинова обаче е доста по-високо - 64%, докато при Каракачанов е 59%.
Мария Габриел също има 22% доверие и 49% недоверие, но тя продължава да е сравнително непозната личност за много от хората - 11% не са чували за нея, а 18% не могат да преценят.
С най-ниски проценти на доверие тук се отличават лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ (9%), лидерът на "Атака" Волен Сидеров (8%), както и лидерите на две от партиите в Демократична България - Христо Иванов (7%) и Атанас Атанасов (6%). При тях двамата обаче недоверието е по-ниско (51% и при двамата) за сметка на по-ниската разпознаваемост (най-високата в цялото изследване), докато Сидеров и Карадайъ се върти около 80-81%.
Доверието в парламента в края на политическия сезон е 21%, срещу 72% недоверие. Останалите се колебаят. Правителството завършва политическия сезон с 29% доверие срещу 62% недоверие (останалите се колебаят).