Цецка Цачева отрече да се готви за Конституционния съд

Цецка Цачева отрече спекулациите, че се готви прехода й от Министерството на правосъдието към Конституционния съд. В интервю за bTV, Цачева обяви, че това би било "некоректно" и "бягство от отговорностите, които изпълнява в момента".

"В продължение на повече от месец в различни сайтове се върти тази новина - или ще ставам посланик, или кандидат за Конституционния съд. Заявявам категорично, че подобни разговори не са водени. Подобни предложения няма", каза Цачева.

Коментарът й дойде в отговор на въпрос, свързан с информация на "Епицентър" за това, че при неофициални разговори между МВнР и Президентството за нови посланически назначения Румен Радев е отказал да одобри изпращането на Цачева за посланик на България в Черна гора на мястото на Младен Червеняков.

"Няма как те да стигнат до президента, ако няма такова решение на правителството.  Много колеги ми казваха - защо търпиш и не го опровегаеш. Но да опровергавам, че нямам брат? Това е несериозно", беше отговорът на министъра на правосъдието.

"На въпроса бих ли била приела предложение, каквото няма, категорично казвам "Не", защото това би означавало бягство от отговорностите, които изпълнявам в момента. Категорично, моето мнение е, че не е коректно, след като съм поела задължения, а и сме заявили готовност за пълен мандат, в началото на втората му година да преминавам на друг пост", каза Цецка Цачева.

Тя призна, че в последната година като правосъден министър "има и политическа, и морална отговорност" за двата сериозни гафа - бягството на затворниците Владимир Пелов и Радослав Колев, и сривът на Търговския регистър.

"Оставката ми не е в джоба, тя ми е в ръката и съм готова да я дам, когато се поиска от този, който ме е поканил в кабинета. Негова е преценката кога да понеса отговорността", каза Цачева.

Министърът на правосъдието обясни конфликта между кабинета и президента около указа за освобождаване на главния секретар на МВР Младен Маринов с "желанието на правителството да зачете президентската институция.

"Моето мнение като юрист, което изразих и пред парламентарната група на ГЕРБ, е, че е възможно да се гласува предложението за нов министър (на вътрешните работи, б.р.) без укааз на президента, защото от момента на гласуването възниква определен срок за освобождаване. От зачитане на президентската институция, правителството предложи предварително решение за освобождаването (на Младен Маринов) като главен секретар на МВР. Представяте ли си иначе какви щяха да бъдат обвиненията? Затова решението, което правителството взе, е правилно", коментира тя.

До момента Цачева не е получила от Президентството проектоустава за Маринов, на който тя трябва да положи държавния печат, за да влезе в сила.

Новините

Най-четените