Войната за съдебната реформа мина на епистоларния фронт

Министърът на правосъдието и "тримата големи" в съдебната система (главният прокурор и председателите на двете върходни съдилища) си размениха поредна доза "приятелски огън" заради конфликта около съдебната реформа.

В безпрецедентен общ апел Сотир Цацаров, Георги Колев (ВАС) и Лозан Панов (ВКС) настояват пред Христо Иванов да публикува "незабавно" проектопромените в Закона за съдебната власт.

Тримата заявяват, че е "от голямо значение за магистратската общност" оповестяването на конкретни идеи, които не зависят от намеренията за промяна в конституцията и засягат провеждането на конкурси, командироване, атестиране и др.

"До настоящия момент в Народното събрание са внесени два законопроекта с такъв предмет. С оглед на това, се обръщаме към Вас с призив за незабавно публикуване на проекта, изработен от Министерство на правосъдието. Предлагаме Ви също всички конкретни идеи за промени в Закона за съдебната власт да бъдат подложени на широко обсъждане сред съдиите, прокурорите и следователите", завършва писмото, подписано от Панов, Колев и Цацаров.

Апелът им е изпратен на 7 май, четвъртък - ден преди в Народното събрание да бъде обявен графикът за внасяне на промените в конституцията.

Днес на сайта на Министерството на правосъдието беше публикуван и отговорът на Христо Иванов, в който на предизвикателството е отговорено с ново предизвикателство.

Правосъдният министър приканва тримата най-висшестоящи представители на съдебната власт да "вземат отношение" по пет проблемни теми, сред които: провалът на ВСС при избора на нов председател на Софийския апелативен съд, "подходът с пренебрежение" от страна на ВСС спрямо съдийските критики (конфликтът в Софийския градски съд), поемане на отговорност за корупционната схема в СГС, оценка за дисциплинарната и етичната дейност на ВСС, и на последно място - липсата на реакция след проваленото дело "Костинброд".

"Ще се намери ли адекватна форма на носене на съответната професионална и ръководна отговорност за този и множество други подобни случаи, които започваха по изключително шумен и повдигащ въпроси за политическата неутралност на обвинението начин и завършиха безславно в съдебна зала?", пита Христо Иванов, като хвърля топката в полето на главния прокурор Сотир Цацаров.

Иванов заявява, че "т.нар. съдебна реформа е колкото реализирането на едни или други законодателни мерки, толкова и достигането до конкретни, ясни и обществено приемливи отговори на тези въпроси".

#1 pepe 08.05.2015 в 17:24:42

А защо да не бъдат подложени на обсъждане и от останалото българско население? Господа съдиите и прокурорите какво си мислят, че ги прави по-специални от останалите български граждани по отношение на законодателния процес?

Новините

Най-четените