Три от въпросите в референдума на Слави Трифонов противоречат на конституцията - това реши Конституционния съд по жалбата на президента Росен Плевнелиев.
КС смята за недопустимо провеждането на национално допитване по следните въпроси:
- Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
- Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при провеждане на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
Конституционният съд, който беше сезиран от държавния глава в края на май, е приел за основателно искането на Плевнелиев.
Останалите 3 въпроса - за задължителното гласуване, за въвеждане на мажоритарна изборна система и за намаляването на субсидията на партиите - остават валидни в бюлетината за референдума, който ще се проведе паралелно с президентските избори.
"КС намира за необходимо още веднъж да акцентира, че националният референдум по своята същност и действие е мощно средство за пряко упражняване на държавната власт от гражданите.
Той съществено се отличава от други форми на участие и в никакъв случай не е разновидност на социологическо проучване.
Това налага Народното събрание стриктно да упражнява възложените му по силата на Конституцията и закона правомощия, за да не допусне народът да бъде подвеждан да участва в гласуване, за което изначално е ясно, че резултатът от националния референдум няма да произведе целените правни последици", се посочва в решението.
Очаквайте подробности.
Жалки оправдания от страна на КС. Какъв е проблемът, че три от въпросите са от компетенцията на Велико народно събрание? Референдумът се провежда, и то във вида, в който хората се се подписали да се проведе - точно с тези шест въпроса. Ако дори само един от "проблемните" три получи мнозинство "за", действащото народно събрание е длъжно да се саморазпусне и да бъдат насрочени избори за Велико такова, което да вземе отношение по въпроса. Да, ще бъде трудно, бавно и скъпо, но щом суверенът го иска, кой е КС, че да му го отказва? Май проблемът е точно, че ще трябва да има нови избори, а?